play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Assistance domowy – co zawiera polisa?

today16 kwietnia 2020

Background

Zakup polisy mieszkaniowej wiąże się z możliwością skonstruowania zakresu ochrony wedle indywidualnych potrzeb. Jednym z najistotniejszych elementów tej ochrony jest assistance domowy. Dlaczego warto go mieć?

Assistance domowy to element polisy mieszkaniowej odznaczający się dość szczególnym charakterem. Nie jest ubezpieczeniem, ale pakietem specjalistycznych usług, z których można korzystać na zasadach określonych w umowie ubezpieczeniowej (są one opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Bardzo często pakiet ten wchodzi w skład podstawowej oferty ubezpieczeniowej, lecz wówczas ma na ogół mocno okrojony zakres. Warto zdecydować się na jego wariant rozszerzony (dostępny jako dodatek do polisy) z uwagi na liczne korzyści, jakie przynosi.

Assistance domowy – co gwarantuje pakiet?

Zawartość pakietu assistance różni się u poszczególnych ubezpieczycieli, co łatwo zauważyć w https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/assistance-domowy-co-zawiera-polisa/387.html. Nie bez znaczenia jest także jego wybrany wariant. Niemniej można wyróżnić grupy usług oferowanych przez ubezpieczycieli w ramach domowego assistance, np.:

  • fachową pomoc m.in. ślusarza, hydraulika, elektryka itp. udzielaną przy domowych awariach,
  • naprawę komputerów, sprzętu audiowizualnego oraz sprzętu AGD,
  • wsparcie w razie szkody, np. poprzez transport do lokalu zastępczego,
  • opiekę nad dziećmi oraz osobami niepełnosprawnymi i seniorami,
  • opiekę nad zwierzętami domowymi,
  • wsparcie dla rowerzystów.

Ponadto ubezpieczeni mają prawo korzystać z infolinii, uzyskując wiele porad, np. prawnych. Bardzo często też do domowego assistance włączony jest pakiet medyczny.

Limity i wyłączenia – o tym musisz pamiętać!

Uwzględniając domowy assistance w polisie mieszkaniowej, trzeba brać poprawkę na limity. Dostęp do poszczególnych usług nie jest nieograniczony – są one objęte limitami ilościowymi i kwotowymi. Przykładowo w ciągu roku dwukrotnie można skorzystać z interwencji specjalisty, np. ślusarza czy hydraulika, przy czym limit kwotowy na jedną wizytę wynosi 300 zł. Jeśli zostanie on przekroczony, ubezpieczony płaci nadwyżkę ze swojej kieszeni. Umowa ubezpieczeniowa to również wyłączenia odpowiedzialności – czyli sytuacje, gdy ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania.

Rekompensata nie należy się m.in. za szkody spowodowane umyślnie, pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających czy będące skutkiem rażącego zaniedbania, jakiego dopuścił się ubezpieczony. Awarie, do których usunięcia zobligowane są inne podmioty, np. pogotowie gazowe czy energetyczne, nie podlegają naprawie w ramach umowy. Pełnej listy limitów i wyłączeń trzeba szukać w OWU.

Assistance domowy – jaki to koszt?

Zakres domowego assistance oferowanego w formie dodatku do polisy mieszkaniowej decyduje o cenie pakietu. Przeciętnie trzeba zapłacić za niego 50-80 zł – o tyle wzrośnie składka ubezpieczeniowa. Nie jest to wygórowana kwota, jeśli porównać ją np. z wydatkami na usuwanie awarii we własnym zakresie.

Przykład? Za wymianę zamka w drzwiach w Piekarach Śląskich trzeba zapłacić od 100 zł do nawet 500 zł. Z domowym assistance wychodzi dużo taniej. Na Górnym Śląsku roczny koszt ubezpieczenia nieruchomości mieszkalnej wynosi 150-450 zł. Zakres ochrony ubezpieczeniowej to jeden z kluczowych czynników wpływających na wysokość składki – warto poszerzyć go o takie opcje, które zapewnią kompleksową ochronę mienia i lokatorów.

 

Materiał zrealizowany przy współpracy z partnerem. 

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content