play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Pszczyna

Aura kaprysi. Służby mają dużo pracy

today14 października 2020

Background

Zalania piwnic i posesji, zerwane gałęzie i połamane drzewa. To efekt intensywnych opadów deszczu i silnych podmuchów wiatru, które nękają region od początku tygodnia. Strażacy wyjeżdżali ponad 300 razy – jak sami zaznaczają, obywa się bez poważniejszych zdarzeń.

W województwie śląskim nie ma rejonu, w którym nie byłoby interwencji związanych z kaprysami aury. Przykładowo – strażacy 34 razy wyjeżdżali w Cieszynie i okolicy, 31 – w Bielsku-Białej, 25 – w Wodzisławiu. W Piekarach Śląskich dwukrotnie byli wzywani by wypompować wodę z zalanych dróg.

Są wyłączenia z użytku szlaków np. na wschód od Pszczyny (rejon Brzeszcz i Woli), ze względu na wysoki stan wody w rzekach.

Wezwania do problematycznych zdarzeń będą się jeszcze pojawiać, Meteorolodzy utrzymują w mocy ostrzeżenie II stopnia o intensywnym deszczu. Obowiązuje do godziny 20.00 w środę.

aktualizacja:

Jak informują służby wojewody śląskiego, od północy 13.10.2020 r. do godz. 06:00 dn. 14.10.2020 r., w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, straż pożarna odnotowała 332 interwencje, w tym: 34  związane z silnymi wiatrami i 279  związanych z opadami deszczu. Najwięcej w powiecie: cieszyńskim (37), bielskim (33), wodzisławskim (28).

W powiecie pszczyńskim, w Gminie Miedźna, w Woli zamknięta ul. Starorzeczna (droga powiatowa).

Na terenie gminy Czechowice-Dziedzice z powodu wylania potoku Młynówka w miejscowości Ligota zamknięto ulice: Długa i Rolników.

Wprowadzone pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe:

We wtorek rano, wójt Gierałtowic wydał zarządzenie w sprawie ogłoszenia pogotowia przeciwpowodziowego na terenie sołectwa Przyszowice. kilka godzin później podobne zarządzenie wydał starosta pszczyński na terenie powiatu pszczyńskiego. Podobnie jest w gminie Zebrzydowice na terenie sołectw: Zebrzydowice, Kończyce Małe i Marklowice Górne. Wojewoda Śląski wydał zarządzenie w sprawie ogłoszenia pogotowia na terenie powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, wodzisławskiego, raciborskiego, żywieckiego oraz miasta Bielsko-Biała.

Przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe na rzekach województwa śląskiego, (14.10, 07:00): zlewnia Odry – 4 stany ostrzegawcze, 4 stany alarmowe, zlewnia Wisły – 13 stanów ostrzegawczych, 7 stanów alarmowych, zlewnia Warty – 1 stan ostrzegawczy.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content