play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Autostradą A1 można szybciej. Mniej ograniczeń pod Częstochową

today29 sierpnia 2020

Background

Zakończyły się prace, umożliwiające podniesienie prędkości przejazdu po autostradzie A1 na odcinku pomiędzy węzłami: Częstochowa Blachownia – Częstochowa Jasna Góra. Trasa uzyskała tam pełne parametry autostrady z dopuszczalną prędkością do 140 km/h. Na dalszym odcinku – od węzła Częstochowa Jasna Góra do węzła Częstochowa Północ – dopuszczalna prędkość została zwiększona do 110 km/h.

Jak czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), dokonanie tych usprawnień możliwe było, dzięki zrealizowaniu niezbędnego zakresu robót oraz spełnieniu warunków policji w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności uzupełnienia ogrodzenia i ekranów akustycznych, budowy łączników do przejazdów i wyjazdów awaryjnych oraz oświetlenia na węźle Częstochowa Jasna Góra.

Na tym odcinku jednak trwają jeszcze prace. W sierpniu otwarto oferty na realizacje zadań na:
– budowę Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) I Gorzelanka Wschód i Zachód, MOP II Wierzchowisko Wschód i MOP III Zachód oraz Obwód Utrzymania Autostrady Lgota,
– dokończenie budowy obiektu nad linią kolejową wraz z odcinkiem dojazdowym autostrady A1.
Aktualnie trwa badanie i analiza złożonych ofert.

Jednocześnie przygotowywane są dokumenty do ogłoszenia ostatniego przetargu dla odcinka autostrady A1 pomiędzy węzłami: Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia na dokończenie budowy dróg serwisowych, wykonanie pasów technologicznych, przebudowy pozostałych dróg poprzecznych, wykonanie systemu łączności autostradowej oraz realizację pozostałych robót wykończeniowych.

Kilka dni wcześniej, na północnym odcinku autostrady A1 od granicy województw łódzkiego i śląskiego do węzła Częstochowa Północ (odc. E) udostępniono na węźle Mykanów rondo wraz z wiaduktem drogowym. Teraz ruch w relacji Mykanów-Kościelec prowadzony jest nad autostradą, po nowym wiadukcie zlokalizowanym w ciągu drogi powiatowej z wykorzystaniem ronda, które powstało po wschodniej stronie DK1, w rejonie budowanego węzła Mykanów.

źródło/foto: GDDKiA

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content