play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Autostrada A4 do Krakowa: automatyczne płatności nadal tańsze. Uwaga na roboty drogowe

today12 czerwca 2020

Background

Do drugiej połowy czerwca (26.06), w związku z pracami remontowymi na obiekcie mostowym autostrady A4 pomiędzy węzłem Murckowska w Katowicach, a węzłem Mysłowice zamknięta będzie jeszcze jezdnia w kierunku Krakowa. To 2 km. Ruch w obu kierunkach odbywa się na jezdni do Katowic, wg schematu: jeden pas dla ruchu w kierunku do Krakowa, dwa pasy w kierunku Katowic i ograniczenie prędkości: 60 km/h.

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska SA – koncesjonariusz autostrady A4 Katowice- Kraków – w ramach działań prewencyjnych, związanych z zagrożeniem epidemicznym podjęła decyzję o ograniczeniu działalności Punktów Obsługi Klienta zlokalizowanych przy Placach Poboru Opłat w Mysłowicach i Balicach. Do odwołania, punkty te realizują wyłącznie zamówienia internetowe na urządzenia A4Go i doładowania impulsami składane w sklepie internetowym karta4go.pl, co oznacza, że zakup stacjonarny w ww. punktach nie będzie możliwy.

Koncesjonariusz zachęca do korzystania z bezkontaktowych form wnoszenia opłat za przejazd z wykorzystaniem urządzenia pokładowego A4Go lub aplikacji Autopay, tym bardziej, że co najmniej do końca czerwca, obowiązywać będą preferencyjne stawki opłat za przejazd (Katowice-Kraków, Kraków-Katowice) dla użytkowników automatycznych metod płatności (A4Go, Autopay i Telepass). W zależności od kategorii pojazdu, kierowcy zapłacą od 3 do 5 zł mniej na każdej bramce. Dla samochodów osobowych oznacza to 30% obniżki.

Kierowcy, którzy jeżdżą autostradą A4 Katowice-Kraków okazjonalnie: w weekendy, czy na urlopy, ale także podróżujący tym odcinkiem częściej, np. do pracy, mogą korzystać z videotollingu – poboru opłat opartego o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu. Przejazdy są opłacane poprzez aplikację Autopay, która pozwala zarejestrować pojazd w bazie i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą. Zainstalowane na bramkach kamery odczytują tablicę rejestracyjną, a system podnosi szlaban. Szybkie przejazdy są możliwe m.in. dzięki wyznaczeniu dla tej metody płatności trzech bramek na każdym placu poboru opłat, oznaczonych symbolem czarnej kamery na żółtym tle. Z tą samą aplikacją można przejechać także koncesyjnym odcinkiem autostrady A1.

Regularnym użytkownikom autostrady, w tym m.in. właścicielom flot, proponuje się elektroniczny pobór opłat A4Go, działający w oparciu o zainstalowane na przedniej szybie pojazdu urządzenie pokładowe. Komunikuje się ono z anteną na bramce autostradowej – szlaban podnosi po dokonaniu kategoryzacji pojazdu, a historię podróży i transakcji można śledzić na bieżąco poprzez internetowe konto użytkownika. A4Go funkcjonuje na razie jako przedpłata (tzw. prepaid). Użytkownik opłaca z góry odpowiednią liczbę impulsów, odpowiadającą liczbie przejazdów przez place poboru opłat.

Uwaga! Wymiana nawierzchni. Organizacja ruchu zmieniona jest na odcinku 4 km pomiędzy węzłem Rudno, a Placem Poboru Opłat w Balicach na obu jezdniach A4. Zachowane są dwa pasy ruchu w każdym kierunku, ale w czasie wprowadzania zmian czynny będzie tylko jeden i na jezdni do Katowic i na jezdni do Krakowa. Ruch będzie się odbywał z ograniczeniem prędkości.

Zmiany w organizacji ruchu na czas robót będą obejmowały również zjazd z autostrady na Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) Aleksandrowice, znajdujący się przy jezdni w kierunku Katowic. Będzie on możliwy tylko z prawego pasa ruchu, który zostanie poprowadzony po jezdni w kierunku Katowic. Zjazd na MOP Morawica znajdujący się przy jezdni w kierunku Krakowa będzie możliwy jak do tej pory z obydwu pasów.

Inne prace:
– Wymiana nawierzchni jezdni na PPO Mysłowice i tymczasowe zamknięcia pasów dojazdowych do bramek dla obu kierunków jazdy.
– Prace remontowe na wiadukcie w rejonie węzła Mysłowice. Do listopada 2020 r. dwa zwężone pasy ruchu w obu kierunkach jazdy.
– Prace na wiadukcie w rejonie węzła Brzęczkowice – zmiana organizacja ruchu na odcinku ok. 300 m w obu kierunkach autostrady A4. Zachowane są dwa pasy ruchu w każdym kierunku, ale w czasie wprowadzania zmian czynny będzie tylko jeden pas. Ruch odbywa się z ograniczeniem prędkości do 80 km/h.
– Przebudowa odwodnienia autostrady – do ok. 16 listopada 2020 r. zmiana w organizacji ruchu na jezdni w kierunku Krakowa przed węzłem Balin na odcinku ok. 600 m. Zamknięty jest lewy pas, ale ruch odbywa się dwoma zwężonymi pasami z ograniczeniem prędkości do 80 km/h.

źródło/foto: Autostrada Małopolska

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content