play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Badają zapadliska w Tarnowskich Górach. Mają głębokość nawet do 4 metrów!

today10 sierpnia 2021

Background

Największa dziura ma głębokość dochodzącą nawet do 4 metrów. To wstępne wyniki badań georadarem, prowadzone w powstałych w centrum Tarnowskich Gór zapadliskach . Co rusz w mieście pojawiają się kolejne.

W piątek, po pojawieniu się kolejnego zapadliska, teren został wygrodzony w szerszym zakresie. Nie ma możliwości przejazdu, a nawet przejścia. Obecnie pracują na nim naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Są prowadzone badania georadarowe w szerszym zakresie, jest szerszy obszar wzięty pod uwagę. Ma być wykonanych szereg profili, które mają potwierdzić właśnie to co się dzieje pod ziemią. Przede wszystkim chodzi o kwestie budowy geologicznej. Tutaj wykonawca wprost powiedział, że jego podejrzenia idą bardziej w kierunku przyczyn naturalnych czyli zjawisk krasowych. Natomiast żeby to potwierdzić muszą być badania georadarowe i odwierty. W tym tygodniu będą też przeprowadzane odwierty w miejscach w których zostaną wskazane po wstępnej analizie badań georadarowych. – Tłumaczy Joanna Czyżewska, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tarnowskich Górach.

Bezpośrednio po wykonaniu ekspertyzy chcemy przystąpić do likwidacji tych zapadlisk, bo na tym nam przede wszystkim zależy żeby poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie. Panowie mają też wykonać projekt likwidacji zapadlisk, czyli sposób w jaki mają być wykonane odkrywki, w jaki sposób mają być wykonane prace, czym to należy zasypać i w jakim stopniu oraz na jakiej głębokości. My teraz tego nie wiemy, to dopiero musi pokazać projekt. – Dodaje Joanna Czyżewska

Miasto na dostarczenie ekspertyzy geologiczno-górniczej do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego ma czas do 12 września.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content