play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Wiadomości

Bardzo ważne zmiany na czeladzkiej ginekologii!

today25 sierpnia 2021

Background

Oddział ginekologii i ginekologii onkologicznej Szpitala w Czeladzi ma nowego szefa. Wzmocnienie działań profilaktycznych, zwiększenie dostępności do badań i konsultacji oraz leczenie małoinwazyjne – to główne kierunki rozwoju oddziału pod kierownictwem dr. Grzegorza Cwynara. Doktor jest cenionym specjalistą w swojej dziedzinie, a przy tym najmłodszym ordynatorem w czeladzkiej placówce.

– Skoordynowana opieka od pierwszej konsultacji, poprzez diagnostykę i zabieg aż po wydanie wyniku badania histopatologicznego z ewentualnymi zaleceniami dalszego postępowania – tak wyobrażam sobie standard leczenia szpitalnego – opisuje dr Grzegorz Cwynar. – Pacjentka na każdym etapie leczenia ma prawo do pełnej i zrozumiałej informacji o swoim stanie zdrowia i o planowanym leczeniu. Otrzymuje kompleksową opiekę zgodną z najnowszymi wytycznymi i w każdej chwili może skonsultować się z lekarzem prowadzącym – dodaje.

Ośrodek ginekologii onkologicznej w czeladzkim szpitalu specjalizuje się w operacjach onkologicznych takich schorzeń jak rak trzonu macicy, szyjki macicy czy rak jajnika.

– Rak jajnika z reguły wykrywany jest bardzo późno. Wynika to z faktu, że nie istnieje obecnie skuteczna profilaktyka tego schorzenia, a sam nowotwór bardzo długo nie daje objawów klinicznych. Zabiegi w raku jajnika należą do trudnych. Ta trudność nie tylko polega na konieczności posiadania umiejętności chirurgicznych do wykonania cytoredukcyjnej operacji. W przypadku raka jajnika szczególnie istotne jest podjęcie właściwej decyzji o zakresie operacji już na jej początku. Zakres operacji musi być dostosowany do pacjentki tak, aby pacjentka odniosła korzyść z leczenia operacyjnego. Do tego, oprócz odpowiedniej operacji, potrzebna jest skoordynowana współpraca z onkologami klinicznymi – tłumaczy dr Cwynar.

Swoje doświadczenie w tym zakresie dr Cwynar zdobywał m.in. u boku uznanego na świecie specjalisty prof. dr hab. n. med.  Łukasza Wicherka. Jest adiunktem w Klinice Położnictwa i Ginekologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie CMKP kierowanej przez profesora. Wieloletnia praca u boku prof. Wicherka zaowocowała nawiązaniem współpracy pomiędzy oddziałem kierowanym przez dr. Cwynara a warszawską kliniką. Dzięki temu pacjentki zyskały możliwość konsultacji, a w szczególnie skomplikowanych przypadkach także operacji w wiodącym ośrodku w Polsce.

– Ważne jest, by istniały wyspecjalizowane ośrodki w leczeniu tego typu nowotworów – takie jak czeladzka ginekologia – a pacjentki trafiały do nich jak najszybciej – podkreśla dr Cwynar.

Dlatego na konsultacje do czeladzkiej placówki pacjentki ze wskazaniami do zabiegu onkologicznego lub z niepokojącymi objawami mogą zgłaszać się bez skierowania. Doktor Cwynar przyjmuje w każdy czwartek. Wystarczy umówić się pod numerem: 501 401 552 (w godz. 9.00-11.00).

Zespół lekarski Oddziału Ginekologii specjalizuje się w operacjach małoinwazyjnych. W przypadku konieczności usunięcia macicy około 80% tych operacji wykonywanych jest laparoskopowo lub przezpochwowo. Dzięki temu pacjentka operowana jest bez rozcinania powłok brzusznych, ból po operacji jest znacznie mniejszy, skraca się także okres pobytu w szpitalu.

Szpital zadbał też o poszerzenie oferty diagnostycznej.

– Wykrycie zmian we wczesnych stadiach i właściwe zakwalifikowanie pacjentki do określonej metody leczenia w przypadku schorzeń ginekologicznych jest kluczowe. Dążymy do tego, aby w trakcie wizyty w naszej poradni pacjentka miała możliwość wykonania możliwie szerokiego wachlarza badań, także tych bardziej inwazyjnych – wyjaśnia ordynator.

Takim badaniem jest m.in. histeroskopia, uznawana obecnie za „złoty standard” w diagnostyce nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych i innych patologii jamy macicy. Ta małoinwazyjna metoda pozwala zlokalizować polipy, mięśniaki czy guzy nowotworowe. W trakcie badania lekarz może także pobrać celowane wycinki do badań histopatologicznych.

– Histeroskopia w wielu przypadkach zastąpi wykonywaną do niedawna w szpitalu tradycyjną abrazję. Pierwszy okres pobytu na oddziale poświęciłem m.in. na szkolenie lekarzy z wykonywania histeroskopii. Obecnie każdy potrafi wykonać to badanie. Dzięki temu będzie ona dostępna dla każdej pacjentki, u której istnieją wskazania – mówi dr Cwynar.

W szpitalu powstaje również pracownia kolposkopii. Jest to badanie oceniające szyjkę macicy, które umożliwia wykrycie zmian przednowotworowych lub nowotworowych. Jest zalecane w przypadku nieprawidłowych wyników badania cytologicznego. „Badanie kolposkopii powinno być wykonywane w warunkach umożliwiających poszerzenie badania o wykonanie biopsji czy diagnostycznej konizacji szyjki macicy w trakcie jednego badania. Uważam, że jest to możliwe tylko w odpowiednio przygotowanych organizacyjnie pracowniach” – mówi doktor.

Dr Grzegorz Cwynar jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Doświadczenie w dziedzinie ginekologii onkologicznej, małoinwazyjnych zabiegów, takich jak laparoskopia i histeroskopia, leczeniu nietrzymania moczu zdobywał m.in. w Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach oraz Klinice Położnictwa i Ginekologii Szpitala Bielańskiego im Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie CMKP. Uczestniczył w wielu kursach, konferencjach, stażach oraz szkoleniach zyskując cenne doświadczenie (m.in. w Centrum Onkologii im. prof. Łuszczyka w Bydgoszczy).

Oddział ginekologii i ginekologii onkologicznej PZZOZ w Czeladzi świadczy szeroki zakres usług medycznych w obszarze leczenia zachowawczego. Lekarze ginekolodzy pracujący w oddziale przyjmują również w przyszpitalnej poradni ginekologicznej, gdzie konsultują pacjentki przed operacjami i kontrolują po operacjach.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content