play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Baty dla kierowców! Mandaty i kary pójdą ostro w górę

today14 lipca 2021

Background

Rząd planuje podwyższenie mandatów i kar dla kierowców. Wysokość składki OC uzależniona od liczby punktów karnych, kasowanie punktów po upływie 2 lat, a także zaostrzenie kar między innymi w przypadku prowadzenia auta po pijanemu , to tylko niektóre zmiany, które zakłada rada ministrów.

Najważniejsze rozwiązania zaproponowane przez rząd umożliwiają nakładanie przez organy kontroli ruchu drogowego i orzekania przez sądy, wyższych kar pieniężnych za szczególnie niebezpieczne wkroczenia.

 

Jakie zmiany przewiduje polski rząd?

 

  • Podwyższona zostanie dolna granica wymiaru kar grzywny za zachowania, które zostały uznane za najbardziej niebezpieczne, jak na przykład naruszania praw osób pieszych, niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, czy naruszanie dopuszczalnych prędkości jazdy.

 

  • Podwyższą także maksymalną wysokość grzywny z 5 tysięcy do 30 tysięcy złotych w przypadku wykroczeń drogowych oraz maksymalną wysokość grzywny do 3,5 tysięcy złotych w postępowaniu mandatowym.

 

  • Podwyższony zostanie również mandat karny w wysokości do 5 tysięcy złotych za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h, natomiast w przypadku recydywy grzywna mandatu będzie wynosiła od 3 tysięcy do 5 tysięcy złotych.

 

  • Uzgodniono też zmiany w zakresie orzekania przez sądy wyższych kar pozbawienia wolności przez kierowców prowadzących po pijanemu.

 

  • Umożliwione ma być także orzeczenie renty dla ofiary wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę bezpośrednio w postępowaniu karnym. Przyznanie renty przez sąd będzie miało miejsce z urzędu, bez jakiegokolwiek wniosku osoby uprawnionej lub prokuratora.

 

  • Zaproponowano również wprowadzenie instytucji czasowego niedopuszczenia do ruchu pojazdu, jeśli kierowała nim osoba nieposiadająca wymaganego uprawnienia. Czasowe niedopuszczeniu pojazdu do ruchu ma wynosić trzy miesiące.

 

  • Miałby się także zmienić system dotyczący punktów karnych. Będą one kasowane dopiero po upływie 2 lat.

Wpływy z grzywien będą przekazywane do Krajowego Funduszu Drogowego.

 

Fot: Facebook/Policja Krapkowice- Komenda Powiatowa Policji

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content