play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Będą badania wariantów koronawirusa w woj. śląskim. Pierwsze takie w Polsce

today3 lutego 2021

Background

Ruszyły badania nad występowaniem wariantów wirusa SARS-CoV-2 wśród mieszkańców regionu śląskiego. Naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum przebadają 1500 próbek pochodzących od pacjentów z COVID-19.

Materiał zostanie wyizolowany i poddany sekwencjonowaniu genom wirusa SARS-CoV-2. Sprawdzone zostanie też występowanie w próbkach innych patogenów, w tym wirusów grypy. To pierwsze takie badanie populacji zamieszkującej konkretny rejon Polski.

– Będzie to najbardziej reprezentatywne badanie w skali całego kraju. Wyniki badań przeprowadzonych w Gyncentrum stanowić będą cenne źródło wiedzy na temat przebiegu, charakteru i dynamiki zakażeń wirusem SARS-CoV-2 na terenie Śląska. Zasilą także międzynarodowe bazy danych, takie jak GISAID, Global Alliance for Genomics and Health (GA4GH), ELIXIR, czy Europejskie Archiwum Nukleotydów (ENA), które monitorują występowanie różnych wariantów genetycznych wirusa SARS-CoV-2 i grypy na świecie , mówi Emilia Morawiec – diagnosta Laboratorium Genetycznego Gyncentrum, koordynator projektu.

Mimo że wirus SARS-CoV-2 mutuje wolniej niż inne, np. grypy to (jak pokazują ostatnie wydarzenia z Wlk.Brytanii) pojawianie się nowych odmian koronawirusa jest nieuniknione. Prawdopodobieństwo wykrycia różnych wariantów wirusa jest szczególnie wysokie w tak różnorodnej i dużej grupie, jaką reprezentują mieszkańcy Śląska.

– Wiążemy duże nadzieje z (…) projektem. Śląsk, jak powszechnie wiadomo, został intensywnie dotknięty zachorowaniami na COVID-19. Z całą pewnością wynika to z dużej liczby przeprowadzonych testów i charakterystyki zaludnienia terenu, mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. I dalej: – Projekt badawczy realizowany przez Gyncentrum z międzynarodowym rozmachem to zatem duża szansa dla naszego regionu, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Na podstawie wyników prowadzonych badań będziemy w stanie nie tylko oszacować przebieg pandemii na terenie województwa śląskiego, ale również dostosować schemat terapii do specyfiki zakażeń w populacji śląskiej, mówił marszałek.

Uzyskane w toku badania dane umożliwią identyfikację ewentualnych nowo powstałych genotypów wirusa SARS-CoV-2 w populacji woj. śląskiego oraz ustalenie przebiegu COVID-19 na badanym terenie.

Środki na badania pochodzą m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Projekt obejmujący sekwencjonowanie wariantów wirusa SARS-CoV-2 w populacji regionu śląskiego jest częścią programu pt. Przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się COVID-19 poprzez doposażenie laboratorium GYNCENTRUM Sp. z o.o. w specjalistyczny sprzęt do automatycznej izolacji kwasów nukleinowych. Wartość dofinansowania, jakie Gyncentrum otrzymało na ten cel to ponad 4,5 mln zł.

źródło/foto: Gyncentrum

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content