play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Będą droższe bilety w komunikacji miejskiej ZTM? Projekt do konsultacji

today12 lutego 2021

Background

Wprowadzone ograniczenia, zwiększenie częstotliwości dezynfekcji pojazdów, konieczność zapewnienia dodatkowych kursów na kluczowych trasach oraz znaczny spadek liczby pasażerów, czy spadek dochodów ze sprzedaży biletów ( o ok. 100 mln zł), istotnie pogorszyły sytuację finansową organizatorów transportu publicznego. W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), komunikacja miejska organizowana przez Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) również bardzo mocno odczuwa skutki pandemii. Szykuje się więc zmiana taryfy i cen biletów.

Projekt zmian został przekazany do konsultacji ze związkami zawodowymi. Wśród proponowanych rozwiązań, przedstawiono również nowe możliwości, promujące regularne korzystanie z komunikacji miejskiej.

– (…) Już we wrześniu sygnalizowaliśmy, że w związku z dużymi stratami z powodu koronawirusa, konieczne będą podwyżki cen, mówi Kamila Rożnowska, rzecznik GZM. I dodaje: – Kwestie związane z wysokością podwyżek odroczyliśmy do ostatniego możliwego momentu, tak by móc podjąć ją w oparciu o rzetelne dane, obrazujące rzeczywiste możliwości finansowe oraz zaproponować nowe rozwiązania.

W przypadku ZTM ceny biletów po zmianach w taryfie mają plasować się w okolicach średniej spośród największych polskich miast. Przy tym trzeba pamiętać, że transport publiczny w Metropolii jest finansowany przede wszystkim z budżetów miast i gmin, których sytuacja finansowa jest coraz trudniejsza, ponieważ z powodu pandemii ich dochody są mocno ograniczone. Dodatkowo wydatki gmin na komunikację regularnie rosną, co jest związane z większymi kosztami jej funkcjonowania w czasie pandemii.

– Wpływy z biletów pokrywają średnio około 30 proc. kosztów funkcjonowania transportu publicznego na naszym obszarze – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik ZTM. – W związku z ograniczeniami z powodów pandemicznych, pokrycie kosztów spadło już do blisko 20 procent, co oznacza, że te różnice stają się coraz większe. Dla przykładu – do każdego biletu jednorazowego za 3,6 zł, trzeba aktualnie dopłacać aż ok. 8 zł, dodaje rzecznik.

ZTM argumentuje, że zmienia ceny biletów i opłat dodatkowych oraz opłaty manipulacyjnej, aby zapewnić dalsze funkcjonowanie komunikacji miejskiej na co najmniej obecnym poziomie.

Podwyżki mają być jak najmniej odczuwalne dla pasażerów, regularnie korzystających z transportu publicznego. Średni wzrost cen biletów długookresowych i wieloprzejazdowych nie przekroczy 11 proc., a dla biletu „Miasto 30” wyniesie 6 proc. Proponowana średnia podwyżka cen wszystkich biletów ZTM to ok. 12 proc.

Najważniejsze założenia:

– Wprowadzony zostanie specjalny bilet na czas pandemii – „Sieć 180” w cenie 550 zł. Miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł. Bilet zostanie udostępniony do 31 grudnia 2021 r. Nie będzie on podlegał zwrotowi. Uznano, że nawet jeżeli pasażer z różnych względów nie mógłby korzystać z komunikacji zbiorowej przez kilka tygodni, to miesięczny koszt i tak będzie niższy, niż zakup innych biletów długookresowych.

– Nowe bilety długookresowe na dwa miasta – „2 Miasta 30” oraz „2 Miasta 90”

– Ceny biletów elektronicznych niższe niż w przypadku biletów papierowych (koszty dystrybucji i druku wpływają na cenę). W styczniu uruchomiona została autoryzowana aplikacja Mobilny ŚKUP, za pomocą której możliwy jest zakup wszystkich biletów z taryfy ZTM. Elektroniczne bilety jednorazowe dostępne są także w innych aplikacjach mobilnych (SkyCash, moBILET, mPay oraz jakdojadę.pl). Można je również kupić za pomocą karty zbliżeniowej w nowych kasownikach, które w tej chwili dostępne są w pojazdach kursujących w południowej części Metropolii.

– Nowe uprawnienie dla pasażerów korzystających z biletu Dziennego, którzy w soboty, niedziele oraz święta będą mogli zabrać w podróż komunikacją ZTM jedną dodatkową osobę w ramach obowiązywania tego biletu.

– Po wprowadzonych zmianach, przejazd liniami „Lotniskowymi” będzie możliwy na podstawie wszystkich biletów ZTM. Np. za bilet z Katowic na lotnisko – 5,40 zł lub 6 zł zamiast dotychczasowych 14 zł.

– Wydłużony z 7 do 14 dni termin wyznaczony w wezwaniu do zapłaty, dla którego obniża się wysokość opłaty dodatkowej. Zmiany w taryfie ZTM mają zacząć obowiązywać najwcześniej od drugiej połowy kwietnia.

źródło: ZTM

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content