play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Będą szczepienia dzieci w szkołach. Ministrowie podali daty

today1 czerwca 2021

Background

Europejski Certyfikat COVID-19 i szczepienia dzieci i młodzieży w szkołach – to kwestie poruszone dzisiaj na rządowej konferencji prasowej, w której udział wzięli ministrowie: Niedzielski, Dworczyk i Czarnek.

– Od 7 czerwca rozpoczną się szczepienia dzieci od 12 do 15 lat – zapowiedział na konferencji prasowej pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19 Michał Dworczyk.

– Na razie nie rozpoczniemy przed wakacjami szczepień w szkołach – rozpoczniemy je od września. Toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań – mówił szef KPRM.

Dyskusja o szczepieniach dzieci i młodzieży jest wynikiem pozytywnej opinii EMA oraz rządowej Rady Medycznej. Szczepienia w szkołach będą dobrowolne, a akcję szczepień poprzedzi kampania edukacyjna. EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

– W czerwcu rozpoczynamy akcję informacyjną we wszystkich szkołach – mówił minister edukacji Przemysław Czarnek. – W drugim tygodniu września, po wakacjach, będziemy mieli zbieranie kwestionariuszy medycznych. Na podstawie tego przeprowadzimy akcję szczepień w szkołach – zapowiedział szef resortu edukacji.

Dziś Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych. To elektroniczny dowód na to, że osoba albo przebyła chorobę, albo posiada negatywny wynik testu na COVID-19.

– Mówimy wyłącznie o testach PCR. To także certyfikat potwierdzający zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi. Od dziś można pobrać z Internetu dostępny certyfikat – tłumaczył minister Adam Niedzielski.

– Formalny start tego systemu będzie 1 lipca, Polska natomiast znalazła się w grupie liderów, którzy będą wydawali certyfikaty miesiąc wcześniej – dodał minister zdrowia.

Certyfikat jest na razie dostępny wyłącznie w internetowym koncie pacjenta. Rząd pracuje na tym by dostępny był w urządzeniu mobilnym w aplikacji.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content