play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Ruda Śląska

Będzie ładniej, bardziej użytecznie i twórczo. „Ficinus – strefa relaksu”

today12 marca 2021

Rudzki Ficinus będzie miał „Strefę relaksu”. Ma być miejscem edukacji i spotkań. Projekt zostanie zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego i dotyczy zagospodarowaniu terenu przy filii Biblioteki Miejskiej.

Będzie strefa relaksu na Ficinusie. Zabytkowe osiedle robotnicze Ficinus to jedyny rudzki obiekt znajdujący się na Szlaku Zabytków Techniki. A w jedynym należącym do miasta, odrestaurowanym budynku, od roku działa filia Biblioteki Miejskiej. Właśnie tam, na skwerze znajdującym się naprzeciw budynku biblioteki powstanie strefa relaksu.

– W tym roku będziemy realizować w ramach Budżetu Obywatelskiego projekt pod hasłem „Ficinus – strefa relaksu” a to po prostu zagospodarowanie terenu zielonego przed budynkiem biblioteki. Tam chcemy urządzić tę zieleń, troszeczkę nasadzeń kwiatów, ławeczek, urządzenia zabawowe dla dzieci, ale też staną tam wagoniki kopalniane, jako symbol tego miejsca, ponieważ osiedle to było charakterystyczne – mieszkali tam przede wszystkim górnicy – wylicza w rozmowie z reporterką Radia Piekary Iwona Małyska z rudzkiego magistratu.

W planach są również wycieczki i warsztaty edukacyjne oraz wznowienie tradycyjnych spotkań, tzw. „twórczych piątków na Ficinusie”:

– Planujemy tam odwiedziny wycieczek, przede wszystkim dziecięcych, które będą mogły korzystać z takich zajęć edukacyjnych, zobaczyć, jak kiedyś wyglądała kuchnia w śląskim mieszkaniu robotniczym, stąd tez takie miejsce, gdzie część z tych zajęć będzie się mogła odbywać na wolnym powietrzu. Planujemy zrobić tez tam miejsce do występów na wolnym powietrzu. Budynek nie jest za duży, więc część tych zajęć edukacyjnych, kulturalnych, czy spotkań z mieszkańcami będziemy mogli przenieść na wolne powietrze – na tle domków na Ficinusie – dodaje Iwona Małyska.

Rudzka kolonia robotnicza Ficinus jest najstarszą tego typu w regionie i tworzy Szlak Zabytków Techniki od 2006 roku, czyli od początku jego istnienia. Budynki wchodzące w skład osiedla są murowane z kamienia naturalnego – piaskowca, co stanowi rzadkość na Śląsku.

Fot. Facebook/RUDA Śląska

Autor: Redaktor


0%
Skip to content