play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Będzie luzowanie obostrzeń. Premier ma ogłosić zmiany

today26 stycznia 2021

Background

Nie dziś – jak się spodziewano, ale najwcześniej pod koniec tygodnia możemy oczekiwać zmian dotyczących obostrzeń sanitarnych. Mowa o luzowaniu rygorów w sposób strefowy.

Premier Mateusz Morawiecki wkrótce ma ogłosić, że niektóre obostrzenia sanitarne zostaną zniesione lub zmienione. Nie stanie się to jednak wcześniej, niż pod koniec tego tygodnia. Decyzja musi być podjęta na podstawie obserwacji ilości zakażeń w szerszej perspektywie. Wprawdzie wczorajszy wynik był zadawalająco niski,  jednak nie można się nim sugerować. Weekendy są czasem kiedy zlecanych jest mniej testów, a ludzie rzadziej zgłaszają się do lekarzy.

Jak podkreślają eksperci, o spadku liczby zachorowań można mówić dopiero po kilku dniach. Najlepiej badać tendencje uśredniając ilości zakażeń z co najmniej pięciu dni. Jest to czas, w jakim zakażony koronawirusem zaczyna przejawiać objawy COVID19.

Piotr Müller – rzecznik polskiego rządu poinformował dzisiaj, że poluzowanie obostrzeń sanitarnych może dotyczyć obszarów handlowego i hotelarskiego, jednak zaznaczył, że decyzje nie są jeszcze podjęte i musimy na nie zaczekać przynajmniej do końcówki tego tygodnia.

Poluzowanie obostrzeń ma być ogłoszone przed weekendem,  żeby był czas przygotować się do zmian. Ma być strefowe, co oznacza, że zalecenia sanitarne nie zostaną zmienione jednakowo w całym kraju. Decydujące w kwestii zmian przepisów sanitarnych mają być ilości potwierdzonych zakażeń w ciągu najbliższych kilku dni.

Jak zwykle, około 10:30 dowiemy się z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia jaka jest liczba nowych – potwierdzonych ubiegłej doby – zakażeń koronawirusem. 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content