play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bedzie renowacja gliwickiej radiostacji

today21 grudnia 2020

Background

Radiostacja gliwicka to jedna z najważniejszych wizytówek miasta. Świadek pierwszych wydarzeń II wojny światowej, Pomnik Historii i najwyższa na świecie drewniana wieża nadawcza przejdzie renowację, dzięki której będzie cieszyła oko gliwiczan oraz licznie odwiedzających ją gości z całego świata przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Prace rozpoczną się w 2021 roku.

W 1935 r. Radiostacja przy ul. Tarnogórskiej była jedną z dwóch stacji nadawczych w mieście. Retransmitowała audycje rozgłośni wrocławskiej, przesyłane kablem ze starego studia przy obecnej ul. Radiowej, gdzie realizowano programy lokalne. Zabytkowa wieża antenowa wciąż służy celom komunikacyjnym. Obecnie budynki Radiostacji przy ul. Tarnogórskiej stanowią oddział Muzeum w Gliwicach, a teren wokół wieży służy rekreacji mieszkańców Gliwic i turystów. Radiostacja znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki, a od 2017 r. na Liście Pomników Historii.

Radiostacja to najwyższa drewniana konstrukcja w Europie i najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie. To unikatowy przykład sztuki inżynieryjnej, obiekt niezwykle ważny dla historii i tożsamości miasta, dla gliwiczan i – ze względów historycznych – dla świata. Dlatego miasto wielką troską otacza ten zabytkowy obiekt, poddaje przeglądom i renowacjom, by jak najdłużej utrzymać go w świetnej formie.

W 2020 roku miasto podjęło kroki zmierzające do poddania wieży renowacji i w grudniu powierzyło obowiązek menadżera projektu Śląskiej Sieci Metropolitalnej, która w pierwszym etapie przygotuje i przeprowadzi w imieniu miasta postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na prace projektowe konieczne do wykonania ekspertyzy stanu technicznego Radiostacji.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, renowacja masztu Radiostacji powinna rozpocząć się w drugim kwartale 2021 r., a zakończyć w 2022 r. W ramach prac zostanie wykonana ekspertyza stanu technicznego obiektu, wymienione zostaną instalacje oświetlenia i odgromowa, a drewniany maszt będzie zaimpregnowany. Według wstępnych szacunków koszt inwestycji to niemal 2 mln zł. Zostanie sfinansowana z budżetu miasta.

Foto i źródło: UM Gliwice

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content