play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Wiadomości

Bytom: Będzie zielono i estetycznie

today27 maja 2022

Background

Wiosna to czas prac porządkowych, sadzenia nowych roślin czy wysiewania łąk kwietnych. Tylko założenie tych ostatnich zaplanowano już w pięciu lokalizacjach w Bytomiu. Tej wiosny Miejski Zarząd Dróg i Mostów planuje zrewitalizować około 2 tysiące metrów kwadratowych terenów.

W tym roku na wiosnę musieliśmy dłużej zaczekać. Ze względu na utrzymujące się niskie temperatury, sezon wiosennych prac znacznie się przesunął – mówi Przemysław Wrona, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

I tak ekipy pracowników działu zieleni, które dbają o to, by zielone miejskie enklawy dobrze się prezentowały, można spotkać między innymi na skwerze im. Georga Bruninga przy Urzędzie Miejskim, Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Olejniczaka, pl. Sobieskiego, skwerze Bonczola w Miechowicach oraz wysepkach w ciągu ul. Wrocławskiej.

Obecnie sadzimy rośliny jednoroczne, które zakwitną niebawem. Ponadto uzupełniane są nasadzenia i sadzone są nowe byliny i trawy ozdobne. Wkrótce na Rynku, pl. Sobieskiego i ul. Katowickiej pojawią się wiszące donice z kwiatami – wymienia Gabriela Kadłubek, z działu zieleni MZDiM.

Planowane do nasadzeń egzemplarze są dobrane pod względem gatunkowym, tak by były atrakcyjne w różnych porach roku pod względem wizualnym i dostosowane do istniejących warunków glebowych, nasłonecznienia i odporności na suszę.

Nowo utworzone tereny zieleni sąsiadują z terenami zamieszkałymi, uczęszczanymi przez mieszkańców lub znajdują się na wjazdach do miasta. Zależy nam , by nowe i odnowione zieleńce były nie tylko atrakcyjniejsze dla mieszkańców, ale też pełniły funkcje ochronne i biologiczne – mówi Gabriela Kadłubek.

W wielu miejscach w pasach zieleni zostaną wprowadzone nasadzenie żywopłotowe, które oprócz funkcji estetycznej, będą stanowiły zieloną zaporę przed parkującymi samochodami.

Wzorem ubiegłych lat w Bytomiu powstaną kolejne łąki kwietne. Obsiane zostaną tereny przy ul. Strzelców Bytomskich, Juliana Tuwima, Miechowickiej, Karola Miarki, czy Leona Wyczółkowskiego.

Jak zaznaczają miejscy ogrodnicy, będą to łąki kwietne – bylinowe, które w pełni rozkwitną dopiero po drugim roku od nasadzenia. – Zamiana miejskich trawników w zbiorowiska roślinności czyli łąki kwietne, są sztandarowym przykładem pozytywnych zmian w kwestii roślinności miejskiej. Sadzimy egzemplarze odporne nie tylko na miejski klimat, ale stanowiące pożytek dla pszczół – mówi Gabriela Kadłubek.

Foto i źródło: UM Bytom

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content