play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Będzie zmiana taryfy parkingowej w centrum Katowic

today13 stycznia 2021

Background

Katowice przygotowują się do zmian w zakresie polityki parkingowej. Na razie miasto zbiera opinie na ten temat. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu uchwały, który również będzie konsultowany.

Władze stolicy regionu przekonują, że stawiają na transport zrównoważony czyli przyjazny dla pieszych, rowerzystów, pasażerów komunikacji – ale też kierowców – dlatego wprowadzają udogodnienia dla wszystkich grup. W ub.roku otwarte zostały dwa duże park and ride w Brynowie i Zawodziu oraz Centrum Przesiadkowe „Sądowa”. Od 2018 r. kierowcy mają do dyspozycji Park and Ride w Ligocie. Wszystkie te inwestycje mają zachęcić do wjazdu do centrum komunikacją miejską. Katowice chcą zachęcać osoby przyjeżdżających spoza miasta, do korzystania z transportu zbiorowego i centrów przesiadkowych. Ma w tym pomóc projekt nowej uchwały parkingowej.

– Do Katowic wjeżdża dziennie średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami z miast ościennych. Liczba miejsc parkingowych w Śródmieściu jest ograniczona, a parkują tu głównie osoby z innych miast. Zależy mi na tym, żeby mieszkańcy Katowic załatwiając sprawy w centrum mieli gdzie zaparkować pojazd i nie musieli szukać miejsca przez kilkanaście minut, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. I dodaje: – Z drugiej strony osoby zamieszkujące centrum również chcą móc parkować samochody pod swoimi domami. Dlatego kilka lat temu podjąłem decyzję o przemodelowaniu polityki parkingowej w mieście. Jej głównym celem jest zachęcenie tysięcy osób przyjeżdżających codziennie do Katowic do pracy z innych miast, by korzystały z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych, jak to się dzieje od lat w wielu krajach Europy Zachodniej.

Przy tym mieszkańcy centrum i całego miasta będą traktowani w sposób preferencyjny – poprzez abonamenty miesięczne czy też karty mieszkańca strefy płatnego parkowania.

Najważniejsze proponowane zmiany:
– Planowane jest podniesienie stawek za postój na miejskich parkingach. Pierwsza godzina: 3 zł, druga godzina: 3,6 zł, trzecia: 4,2 zł, każda kolejna godzina: 3 zł .
– Mieszkańcy Katowic będą mogli skorzystać z preferencyjnych stawek abonamentowych, miesięcznych lub kwartalnych.
– Wyższe kary dla kierowców, którzy nie płacą za parkowanie: 200 zł (obecnie 50 zł).

Mieszkańcy zachęcani są do przekazywania opinii nt. proponowanych zmian, pod mailowy adres: konsultacje@katowice.eu

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content