play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bez gości i uścisku dłoni. Nowe zasady ślubów

today9 kwietnia 2020

Background

Śluby tak ale na innych zasadach. W dobie pandemii koronawirusa obowiązują nowe obostrzenia dotyczące udzielania ślubów w Urzędach Stanu Cywilnego.

Sakramentalne „tak” można powiedzieć, ale w bardzo ograniczonym gronie. Z powodu pandemii śluby w Urzędach Stanu Cywilnego odbywają się według zmienionych zasad.

Mniej ludzi na ceremonii

Oprócz urzędnika, na ceremonii zaślubin w Urzędzie Stanu Cywilnego obecni mogą być jedynie nowożeńcy oraz dwóch pełnoletnich świadków. Razem liczba nie może przekraczać pięciu osób.

Nie ma też zwyczajowego uścisku dłoni, ubolewa kierownik urzędu w Tychach, Jolanta Mucha.

  • cover play_arrow

    Bez gości i uścisku dłoni. Nowe zasady ślubów Adam Złotorowicz

Spadła też liczba samych ceremonii. W urzędzie w Tychach ślubów jest mniej o połowę.

Maseczki i rękawiczki w urzędzie

Jolanta Mucha dodaje, że urząd stara się pracować i funkcjonować normalnie, nie wszystko da się załatwić telefonicznie czy mailowo. „Robimy wszystko, by stworzyć bezpieczne warunki dla pracowników oraz wszystkich, którzy przychodzą do Urzędu Stanu Cywilnego. Mamy maseczki, rękawiczki, płyny do dezynsekcji, (z których korzystają także klienci urzędu), pomaga nam także straż miejska, a raz w tygodniu wykonywanie jest ozonowanie pomieszczeń USC „.

Mniej ślubów

W celu zminimalizowania ryzyka zarażenia koronawirusem wprowadzono także ograniczenia dotyczące uroczystości ślubnych. „Od 16 marca, kiedy zostały wprowadzone nowe zasady udzieliliśmy 13 z 25 planowanych w tym czasie ślubów cywilnych. 18 ślubów zaplanowanych w marcu i w kwietniu telefonicznie przełożono na późniejsze terminy. Narzeczeni decydują się na taki krok, bo chcą, by w tym wyjątkowym dniu towarzyszyli im bliscy, nie tylko w USC, ale także podczas zabawy weselnej. W tym momencie to niewykonalne” – dodaje Jolanta Mucha.

Dodatkowo wszystkie pary, które miały zaplanowane śluby w plenerze, zdecydowały o przeniesieniu ich do sal USC.

Trzykrotnie w ostatnim czasie zdarzyło się tak, że pary po prostu nie pojawiły się, nie informując urzędników o rezygnacji z zawarcia małżeństwa. Dwie inne pary zrezygnowały telefonicznie, a trzy kolejne zrezygnowały z zawarcia małżeństw konkordatowych i wyraziły chęć zawarcia w tych samych terminach ślubów cywilnych.

Nie tylko śluby

Udzielanie ślubów to jednak tylko część obowiązków pracowników Urzędu Stanu Cywilnego.

– Od 16 marca zarejestrowaliśmy 81 zgonów. Zarejestrowaliśmy także 4 noworodki na podstawie telefonicznych zgłoszeń rodziców (w tym jednego dziecka urodzonego w domu) oraz 15 noworodków zgłoszonych za pośrednictwem platformy ePUAP. Przyjęliśmy 4 uznania dzieci poczętych – wylicza kierownik Mucha.

Pracownicy USC codziennie wysyłają także akty stanu cywilnego, wpisują dodatkowe informacje otrzymane z innych USC, usuwają niezgodności na postawie zleceń innych urzędów, ewidencji ludności czy dowodów osobistych.

Większość spraw jest jednak załatwiana telefonicznie, mailowy drogą elektroniczną przez e-PUAP, za pomocą profilu zaufanego (wydawanie odpisów z aktów stanu cywilnego, wydawanie zaświadczeń o stanie cywilnym, rejestracja urodzenia dziecka, złożenie wniosku o sprostowanie i uzupełnienie aktu stanu cywilnego).

W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości z tyskim Urzędem Stanu Cywilnego można się kontaktować mailowo: usc@umtychy.pl bądź telefonicznie: 32 7763314, 32 7763384, 32 7763354, 32 7763315, 32 7763316, 32 7763346.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content