play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Slajder Pilne

Bez konkretów na spotkaniu o przyszłości górnictwa

today12 sierpnia 2020

Background

Bez konkretnych decyzji ale się odbyło. Wczoraj w Warszawie było pierwsze spotkanie w sprawie przyszłości górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem bardzo trudnej sytuacji Polskiej Grupy Górniczej.

Sytuacja w górnictwie jest trudna, stąd problemy trzeba rozwiązywać na wielu szczeblach. Tak w zamyśle ma pracować specjalnie powołany zespół zajmujący się programem naprawczym górnictwa w Polsce. Ten w szczególny sposób traktuje Polską Grupę Górniczą.

Spotkanie w Warszawie

Do stolicy pojechali przedstawiciele spółki i związków zawodowych. Wiadomo, że programem naprawczym mają zająć się eksperci w ramach specjalnego zespołu roboczego o czym zadecydowano podczas spotkania sprzed kilku dni. Wtedy to miał być przedstawiony plan dla PGG, ale do tego nie doszło, bo po doniesieniach medialnych o jego treści, strona społeczna uznała go za zbyt radykalny i w ogóle nie chciała o nim słyszeć. Program miał przewidywać zamknięcie kilku kopalń, wstrzymanie czternastek, redukcję wynagrodzeń i zatrudnienia.

Kto był na spotkaniu

W pierwszym spotkaniu zespołu, który do końca września ma opracować zasady reformy sektora górniczego (w tym m.in. planu naprawczego pogrążonej w kryzysie Polskiej Grupy Górniczej) i energetyki, wzięli udział m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu Michał Kurtyka, pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski, a także związkowcy i przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej i Tauronu Wydobycie.

Wiele tematów, mało konkretów

Rozmowy trwały około pięciu godzin. Nie przyniosły pierwszych rozwiązań. Wiadomo, że poruszono temat  przyszłości energetyki węglowej i górnictwa w kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej i przygotowywanej przez Ministerstwo Klimatu polityki energetycznej Polski. Nie zabrakło też tematu ewentualnej budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Ustalono także, że kolejne spotkanie zespołu do spraw transformacji górnictwa i energetyki odbędzie się już w Katowicach. Zaplanowano je na 18 sierpnia. Wezmą w nim udział również przedstawiciele spółek energetycznych i działających w tej branży związków zawodowych.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content