play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Bez smyczy się nie obejdzie. Nowe przepisy obejmą spacery z psami

today8 kwietnia 2021

Background

Bez smyczy  się nie obędzie. Już od soboty w życie wejdą nowe przepisy, które regulują wyprowadzanie psów na spacer. Jeśli właściciel nie będzie trzymał psa na smyczy, odtąd będzie mu groził mandat karny.

Mandat za brak smyczy? A jak pies ma się wybiegać?

Od najbliższego weekendu każdy pies, bez wyjątku, będzie musiał poruszać się w przestrzeni publicznej trzymany na smyczy przez właściciela, pod groźbą mandatu. Będą to regulowały wchodzące właśnie w życie nowe przepisy. Chodzi o rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Dokument będzie dotyczył między innymi kwestię wyprowadzania zwierząt i sprzątania po nich. Szczegółowe regulacje dotyczące postępowania z wyprowadzanymi psami znajdują się jednak miedzy innymi w uchwałach poszczególnych gmin – oznacza to, że na pewno znajdą się takie miejsca, w których psy będą mogły się wybiegać i żaden mandat nie będzie za to groził. Osobne przepisy określają także zasady obecności zwierząt domowych w lasach, czy komunikacji miejskiej.

Większość zapytanych o to, mieszkańców Śląska, zgadza się z nowymi zasadami spacerów z czworonożnymi przyjaciółmi:

– Dużo jest przypadków, że dzieci są pogryzione przez psy, dlatego uważam, że pies powinien być przy właścicielu, właściciel powinien mieć nad nim pełną kontrolę – mówi reporterowi Radia Piekary jeden z zapytanych o nowe przepisy mieszkańców Śląska.

Kaganiec też?

Dla niektórych psów, pod groźbą mandatu karnego, obowiązkowy będzie także kaganiec. Chodzi o tzw. „rasy niebezpieczne”.

– To zależy od rasy – są takie których nie trzeba mieć na nawet na smyczy, ale są też takie, które trzeba mieć – dodaje inny rozmówca naszego reportera.

Podsumowując: Od 10 kwietnia psa obowiązkowo należy wyprowadzać na smyczy. Złamanie tego nakazu oznaczać będzie mandat, nawet do 250 złotych. Co więcej, właściciele tak zwanych „ras niebezpiecznych” będą musieli wyprowadzać psy w kagańcu. Nie ma jednak obawy, że nie będzie odtąd miejsc, w których psy mogą się swobodnie wybiegać.

 

Fot. Zdjęcie poglądowe

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content