play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Bez tłumnych procesji. Boże Ciało na Śląsku

today11 czerwca 2020

Background

Bez tłumnych procesji. Boże Ciało na Śląsku. Cztery ołtarze, 4 strony świata, cztery czytane Ewangelie, przejmujące suplikacje, niesione figury i feretrony, dziewczynki sypiące kwiatkami przed monstrancją… to zwyczajowe obrazki z procesji eucharystycznych, których celem jest publiczne wyznawanie wiary. Dzisiaj przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywana Boże Ciało. W tym roku ze względu na pandemię nie odbędą się tłumne procesje. 

Bez tłumnych procesji. Boże Ciało na Śląsku. W diecezjach katowickiej i gliwickiej procesje przejdą tylko wokół kościoła. W tym roku nie będzie budowania ołtarzy. Trochę inaczej będzie w piekarskiej Bazylice.  Po Mszy św. o godz. 9.00 procesja eucharystyczna przejdzie wokół Bazyliki zatrzymując się przy czterech kaplicach – ołtarzach.

Obchody Bożego Ciała zalicza się do jednej z najstarszych uroczystości Kościoła Katolickiego.  Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były eucharystyczne objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege.

Uroczystość pojawiła się w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego za sprawą papieża Urbana IV, który bullą papieską „Transiturus” z 1264 r. ustanowił Boże Ciało świętem obowiązującym w całym Kościele.  Głównym motywem wprowadzenia uroczystości było „zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu”.

W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto, pochodzący z Brzozowic- dzielnicy Piekar Śląskich- bp Nankier. Od 1320 r. święto było celebrowane w diecezji krakowskiej. W polskim Kościele Katolickim  święto Bożego Ciała było obchodzone we wszystkich diecezjach już pod koniec XIV wieku. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem datuje się na koniec XV w.

 

fot. pixabay.com

 

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content