play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Biedronki otwarte także w niedziele? Rząd nowelizuje ustawę o zakazie handlu

today12 lipca 2021

Background

Jeden z najpopularniejszych ,,marketów” w Polsce, portugalska sieć sklepów Biedronka, rozszerza współpracę z Pocztą Polską. Idąc śladem równie popularnej ,,Żabki”, w niektórych sklepach ,,owada” można będzie oprócz zakupów, odebrać również paczki. Oznacza to otwarcie sklepów także w niedziele.

Portugalskie przedsiębiorstwo Jerónimo Martins SGPS S.A, rusza z testowym programem zacieśnionej współpracy z Pocztą Polską. Chodzi o możliwość odbioru paczek w niektórych sklepach sieci Biedronka. Pozwoli to także na prowadzenie w nich handlu w niedziele.

– Dokładnie wsłuchujemy się w potrzeby naszych klientów, którzy oczekują możliwości realizacji swoich planów zakupowych oraz usługowych w jednym miejscu. Rozpoczęliśmy testy nowej usługi jedynie w jednostkowych lokalizacjach spośród ponad 3 tysięcy sklepów naszej sieci – przyznaje biuro prasowe Biedronki, w odpowiedzi przesłanej TVN24 BiS

Jak wielokrotnie podkreślają przedstawiciele sieci, tego typu działanie jest całkowicie zgodne z obowiązującym porządkiem prawnym. Z podobnych rozwiązań, czyli przekształcania sklepów w punkty pocztowe, korzysta już wiele sieci. Niedawno taką decyzję ogłosił także Kaufland. Związkowcy alarmują, że przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele są niemal martwe i da się je łatwo obejść.

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele

W najbliższych dniach do Sejmu ma trafić projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele. Jej pomysłodawcą jest poseł Prawa i Sprawiedliwości, Janusz Śniadek.

W projekcie nowelizacji zawarto zapis, który ma wprowadzać kryterium działalności dominującej. Jeśli więc w sklepie spożywczym, odbiór paczek stanowi tylko mały procent działalności, to nie będzie mógł on być otwarty w niedzielę niehandlową.

Fot: Zdjęcie poglądowe

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content