play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

today27 stycznia 2020

Background

W 75. rocznicę wyprowadzenia więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz–Birkenau oraz Marszu Śmierci na trasie Oświęcim–Gliwice, uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko w Chorzowie postanowili upamiętnić ofiary wydarzeń. Trzyosobowe zespoły uczniów z poszczególnych szkół znajdujących się na trasie Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju chcą pokonać trasę, upamiętniając ofiary Marszu Śmierci, których miejsca pamięci znajdują się w Bieruniu, Tychach, Mikołowie, Mokrem, Borowej Wsi, Przyszowicach i Gliwicach. W biegu wezmą również udział śląscy policjanci.

Uroczystości rozpoczną się we wtorek, 28 stycznia o godz. 7.00 na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Spod pomnika ostatnich ofiar obozu oświęcimskiego, znajdującego się nieopodal obozu, młodzież pobierze „Światło Pokoju” i połączy nim, podczas biegu, wszystkie miejsca pamięci ofiar Marszu Śmierci na trasie Oświęcim-Gliwice. Ważnym punktem Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju będą uroczystości przygotowane przez młodzież na gliwickim cmentarzu komunalnym, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła ofiar Marszów Śmierci, których szczątki po zakończeniu wojny sprowadzano z różnych miejscowości Górnego Śląska. Zakończenie biegu przewidziane jest w gliwickim Domu Pamięci Żydów Górnośląskich oraz na sąsiadującym z muzeum cmentarzu żydowskim, gdzie mieści się pomnik 79 więźniów KL Auschwitz, różnych narodowości, zamordowanych na terenie Gliwic podczas Marszu Śmierci w styczniu 1945 roku. Uczestnicy i uczestniczki biegu złożą kwiaty oraz zapalą znicze przy pomniku ofiar.

W przedsięwzięciu udział wezmą również śląscy policjanci. Cały projekt jest wspólną inicjatywą mł. insp. Krzysztofa Kazka, pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka oraz nauczycieli z Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie, którzy od kilku lat współpracują w obszarze m.in. przeciwdziałania mowie nienawiści.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content