play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Blisko 400 zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich w 2,5 roku. Kościół publikuje raport

today28 czerwca 2021

Background

Prawie 400 zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich w 2,5 roku. Kościół katolicki podał dziś najnowsze dane w tej bulwersującej sprawie. Statystki przekazał ksiądz Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Te dotyczą okresu od lipca 2018 do końca grudnia 2020 roku.

– W ramach 368 zgłoszeń, 10 procent zostało uznane za niewiarygodne oraz odrzucone, 51 procent jest w trakcie badania, a 39 procent zarzutów uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione na etapie wstępnym – mówi Sadłoń.

Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, który jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży, zwrócił się do wszystkich pokrzywdzonych o przebaczenie.

– Te dane nie wyrażają pełni dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich, których dopuścili się duchowni. To są suche dane, które nie są w stanie wyrazić cierpienia pojedynczych osób, w ten sposób skrzywdzonych. Chciałbym zwrócić sie do osób skrzywdzonych i zgorszonych w Kościele, jeszcze raz prosząc o przebaczenie – apelował Wojciech Polak.

Z tych 368 zgłoszeń, o których poinformował dzisiaj Wojciech Sadłoń, 300 pochodzi z diecezji i 68 z zakonów. Dotyczą one 292 księży oraz zakonników.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content