play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku

today20 stycznia 2020

Background

Dziś Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień roku, który został wprowadzony przez Cliffa Arnalla. Przypada on jako 3 poniedziałek stycznia. Jeszcze do 2011 roku był to poniedziałek ostatniego tygodnia.

 

Blue Monday został wprowadzony 16 lat temu przez brytyjskiego psychologa, Cliffa Arnalla, pracownika Cardiff Uniwersity. Wyznaczył on datę najgorszego dnia roku za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynał od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

 

Kontrowersje dotyczące Blue Monday

The Guardian opublikował oświadczenie Cardiff University, w którym uczelnia neguje związek Cliffa Arnalla z jakimkolwiek projektem naukowym i podkreśla, że Cliff Arnall jest byłym korepetytorem, który zakończył współpracę z uniwersytetem w lutym, a więc 10 miesięcy przed publikacją artykułu. Z kolei Dean Burnett, neurobiolog pracujący na wydziale psychologii Cardiff University, opisał algorytm określający Blue Monday, jako „farsę” zawierającą „bezsensowne pomiary”.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content