play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bomba ekologiczna w Mikołowie. Ponad 100 tys. litrów nielegalnych odpadów

today30 czerwca 2020

Background

Bomba ekologiczna w Mikołowie. Ponad 100 tys. litrów nielegalnych odpadów odkryli funkcjonariusze mikołowskiej policji. Nielegalne odpady w postaci farb i rozpuszczalników składowane i transportowane były w beczkach i mauzerach na terenie kilku miejscowości powiatu mikołowskiego.

Sprawa swój początek ma 25 czerwca, kiedy w kilku miejscach na terenie powiatu mikołowskiego znalezione zostały mauzery i beczki z nieznanymi początkowo substancjami. Niebezpieczne odpady zostały porzucone na dworcu kolejowym w Orzeszu, a także na terenie leśnym w Mikołowie przy ulicy Piaskowej oraz na jednej z miejscowych stacji paliw. W dwóch ostatnich ze wskazanych miejsc doszło już do rozszczelnienia kilku beczek, co mogło skończyć się tragedią dla otoczenia.

Funkcjonariusze już dwa dni później dotarli do osoby, która mogła mieć związek ze sprawą. Tego samego dnia na prywatnej posesji w Mikołowie śledczy ujawnili 40 pojemników typu mauzer o pojemności 1000 litrów, ponad 80 metalowych beczek o pojemności 200 litrów oraz blisko 100 beczek z tworzywa sztucznego o pojemności 30 litrów. Łącznie ponad 90 tysięcy litrów, jak się później okazało, odpadów w postaci farb i rozpuszczalników pochodzenia acetonowego służących do produkcji poligraficznej.

Łącznie, biorąc pod uwagę wszystkie 4 miejsca, zabezpieczono 115 tysięcy litrów substancji.

W sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn – 65-letniego właściciela posesji oraz jego 39-letniego syna, który okazał się głównym podejrzanym w śledztwie. Zgodnie z ustaleniami śledczych mężczyzna od około 2 lat nielegalnie składował odpady na terenie posesji swojego ojca, na co tamten wyraził zgodę. Zajmował się również ich transportem nie mając wymaganego w tym zakresie pozwolenia.

Teraz śledczy wyjaśnią skąd 39-latek nabył tak potężną ilość zagrażających środowisku odpadów. Zatrzymani mieszkańcy Mikołowa usłyszeli już zarzuty nieodpowiedniego postępowania z odpadami. Obaj przyznali się do zarzucanych im czynów. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Ponadto wobec 39-latka Sąd Rejonowy w Mikołowie zastosował wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru oraz konieczności zawiadomienia Policji o ewentualnym wyjeździe i terminie jego powrotu. Ma też zakaz kontaktowania się, między innymi, z 65-letnim ojcem. Na poczet kar oraz kosztów utylizacji policjanci zabezpieczyli mienie należące do podejrzanych o łącznej wartości 800 tysięcy złotych.

 

źródło: Śląska Policja

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content