play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Brak miejsc w szpitalach. Ruszyła relokacja pacjentów ze Śląska

today29 marca 2021

Background

Alarmujące dane ze Śląska. Liczba zachorowań na COVID19 w regionie niepokoi coraz bardziej. Coraz mniej jest dostępnych „łóżek covidowych”, a karetki pogotowia jeżdżą głównie do osób zakażonych.

Dziś prawie 2700 zakażeń, weekend bez spadku

– Miniony weekend nie przyniósł spadku liczby wykrytych zakażeń w województwie Śląskim –  w sobotę było to 5 tysięcy nowych zachorowań, w niedziele 4600. Właściwie co druga badana próbka w naszym województwie okazuje się być zakażona. To bardzo niepokojące i alarmujące dane. Podobnie jak te, które dotyczą wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego w naszym województwie – mówi Radiu Piekary Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego

W weekend liczba wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego do chorych na COVID19 przekroczyła 500. A dzisiejsza liczba zakażeń w naszym regionie to blisko 2700, więc należy się spodziewać, że hospitalizacji w kolejnych dniach będzie bardzo dużo.

Konieczne relokacje pacjentów ze Śląska

Są już pierwsi pacjenci ze Śląska, którzy trafiają do szpitali w innych województwach. Zostali oni przewiezieni do placówek medycznych na Opolszczyźnie.

Rozpoczęła się zapowiadana relokacja chorych ze śląskich placówek. Na razie pacjenci „covidowi” trafiają do szpitali w ościennych województwach. Na Śląsku zajętych jest już ponad 82% dedykowanych im miejsc.

– Przygotowujemy też rozwiązania, które pozwolą na transport pacjentów ze szpitala, który się dzisiaj otwiera na lotnisku w Pyrzowicach za pomocą transportu lotniczego, do innych, dalszych regionów. Na razie jeszcze ten transport nie jest konieczny, ale gdyby był potrzebny jesteśmy w stanie transportować około 40 pacjentów dziennie do szpitali w innych województwach –  mówił dziś rzecznik resortu Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jak wynika z informacji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w miniony weekend zrelokowanych na Opolszczyznę zostało już 20  pacjentów ze Śląska.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content