play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Braki w Centrum Krwiodawstwa. Potrzebna krew ozdrowieńców

today21 stycznia 2021

Background

Brakuje osocza osób, które przeszły zakażenie koronawirusem. Oddawanie krwi zawsze może się przyczynić do uratowania życia, a w czasie pandemii, szczególne znaczenie ma oddawanie krwi przez ozdrowieńców. Pozyskuje się z niej osocze, wykorzystywane w leczeniu ciężkich przypadków COVID19.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach alarmuje – brakuje osocza tych, którzy przechorowali COVID-19. Centrum jednocześnie apeluje do ozdrowieńców o oddawanie krwi. Przeciwciała z osocza ozdrowieńców są bowiem skutecznym i bezpiecznym sposobem leczenia ciężko chorych, zakażonych koronawirusem.

-Wiemy wszyscy, że osocze ozdrowieńców może pomóc tym, którzy chorują mocniej. Zachęcam wszystkich, żeby po przejściu tej choroby – również swoim osoczem – się podzielić – mówi Radiu Piekary wiceprezydent Michał Bieda, który dał przykład innym i odpowiedział na apele RCKiK.

Ozdrowieńcy mogą oddawać osocze na separatorach w siedzibie RCKiK w Katowicach i Terenowych Oddziałach w Częstochowie oraz Bielsku-Białej. Mogą również oddać krew pełną – z której pozyskane zostanie osocze. To jest możliwe we wszystkich Terenowych Oddziałach i punktach mobilnych tak zwanych krwiobusach.

Zachęcamy do okazania w ten sposób solidarności z chorującymi na COVID19.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content