play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Brama z Politechniki Śląskiej w finale prestiżowego konkursu

today7 maja 2020

Background

Pomysł inżynierów z Gliwic w finale prestiżowego międzynarodowego konkursu. Opracowana przez naukowców z Politechniki Śląskiej brama odkażająca wśród dziewięciu najlepszych projektów w Healing Solutions for Tourism Challenge.

Brama odkażająca, opracowana przez naukowców z Politechniki Śląskiej, doceniona w międzynarodowym konkursie. Trafiła do ścisłej dziewiątki konkursu Healing Solutions for Tourism.

Nie tylko szpitale

Rozwiązanie stosowane jest z powodzeniem w dwóch szpitalach. Chcemy też, by wykorzystywano ją w turystyce, mówi koordynatorka projektu, dr inż. Magdalena Bogacka.

 

  • cover play_arrow

    Brama z Politechniki Śląskiej w finale prestiżowego konkursu Adam Złotorowicz

Wynalazek pokonał ponad 1100 zespołów, z ponad 100 krajów i znalazł się na liście 9 wygranych w konkursie o zasięgu międzynarodowym.

„W projekt od początku są zaangażowane Politechnika Śląska i start-up technologiczny WAAM. Na Uczelni zajęliśmy się badaniami nad środkami do dezynfekcji i ich skutecznością w warunkach, w jakich będą musiały być efektywne, czyli rozpylania. Natomiast inżynierowie WAAM, którzy również są absolwentami Politechniki Śląskiej, zaczęli projektować i budować bramę. W sumie przy tym przedsięwzięciu pracuje 8 osób, ale zespół jest powiększany. Istnieje też spore grono osób, które pomaga i dba o to, byśmy mogli działać sprawnie i szybko. Bardzo im wszystkim dziękujemy. Szczególne podziękowania należą się Władzom Uczelni, za szybkość reagowania i działania”, dodaje dr inż. Magdalena Bogacka z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, koordynatorka projektu.

Gdzie jeszcze?

„Nasza brama pracuje już w dwóch szpitalach. W planach są kolejne montaże, ale dużo zależy od tego, ile uda nam się zebrać środków na ich budowę. Zapotrzebowanie jest na pewno bardzo duże. Otrzymujemy codziennie mnóstwo zapytań o możliwość zamontowania naszego urządzenia w placówkach medycznych”, dodaje Bogacka

Cel konkursu

Celem konkursu było znalezienie najbardziej innowacyjnych start-upów i inicjatyw, których działania przyczyniły się do redukcji negatywnych skutków stanu epidemii w zakresie turystyki, a także umożliwiły wsparcie dla podróżnych, przedsiębiorców i władz. Proces rekrutacji obejmował dwa stopnie: w pierwszym dokonano selekcji zgłoszeń, w drugim poddano je ocenie Komitetu Ekspertów – ewaluacji podlegała gotowość do przygotowania i przystosowania rozwiązania na potrzeby innych krajów.

Brama była oceniania w kategorii „Healing for Prosperity” (oznaczającej ukierunkowanie na dobrobyt). Aplikacje w tym obszarze miały obejmować działania w zakresie gospodarczym i ekonomicznym, np. rozwiązania na smartfony, gospodarkę o obiegu zamkniętym, zarządzanie przychodami, przywrócenie popytu – takie, które dysponują potencjałem realizacyjnym w branży turystycznej, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

Wynalazek został zaprezentowany m.in. Zurabowi Pololikashvili, Sekretarzowi Generalnemu UNWTO, oraz przedstawicielom rządów z całego świata.

O bramie odkażającej

Specjalna brama odkażająca powstała w wyniku działań podjętych przez pracowników i absolwentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej oraz start-up WAAM. Komora została ukierunkowana na pomoc personelowi ratowniczemu w zakresie odkażania kombinezonów ochronnych, dzięki czemu ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 przy ich ściąganiu zostało zminimalizowane. Pierwsza tego typu komora stanęła 15 kwietnia na Oddziale Zakaźnym Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. Kolejna w Szpitalu w Kłobucku. W najbliższym czasie planowane są instalacje w kolejnych jednostkach – w Zabrzu i w Gliwicach.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content