play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Branża lotnicza ma spore kłopoty. Kilkadziesiąt linii zbankrutowało

today17 lutego 2021

Background

Tego można było się spodziewać. Fatalne statystyki ruchu pasażerskiego za styczeń na lotnisku w Pyrzowicach. Pasażerów już od początku jest znacznie mniej.

Statystyki pyrzowickiego lotniska w styczniu tego roku są obrazem trudnej sytuacji branży lotniczej. Porównując je do stycznia zeszłego roku to o ponad 90% mniej odprawionych pasażerów.

– Linie lotnicze z i do Katowice Airport przewiozły zaledwie 25 tysięcy pasażerów to jest o 265 tysięcy mniej w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Tak duży spadek ruchu wynika z tego, że od listopada 2020 roku cały czas praktycznie trwa drugi lockdown europejskiego lotnictwa, który jest skutkiem licznych obostrzeń sanitarnych obowiązujących praktycznie we wszystkich europejskich państwach – tłumaczy Piotr Adamczyk z Biura Prasowego Katowice Airport.

Są jednak i optymistyczne wieści ze śląskiego portu lotniczego. Te dotyczą ruchu cargo. Ubiegły rok był rekordowy – przewieziono ponad 20 tysięcy ton towarów. Wiele wskazuje na to, że ten rok będzie jeszcze lepszy. Jeśli chodzi o ruch cargo to pyrzowickie lotnisko jest liderem w Polsce wśród regionalnych portów lotniczych.

A latanie może być rekordowo drogie. W ubiegłym roku bankructwo ogłosiło trzydzieści linii lotniczych – w tym roku trzeba się spodziewać kolejnych upadłości. To niekorzystnie wpłynie na konkurencję na rynku i może skutkować wzrostem cen biletów. Po ustaniu pandemii przewoźnicy będą musieli stawić czoła innemu wyzwaniu, czyli wysokiej emisji CO2, problematycznej w obliczu dążenia UE do ograniczania emisji i neutralności klimatycznej.

Fot. Biuro Prasowe Katowice Airport/Piotr Adamczyk

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content