play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Slajder Pilne

Bronią ochraniali dostawy narkotyków. „Czarny Stasiu” pod sąd

today24 listopada 2020

Background

„Czarny Stasiu” i jego kompani na ławie oskarżonych. Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Katowicach z gotowym aktem oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej pseudokibiców „Psychofans”.

Produkowali narkotyki a konwoje z trucizną ochraniali pod bronią. Gotowy jest akt oskarżenia przeciwko kolejnym członkom zorganizowanej grupy kiboli „Psychofans”. Objęto nim osiem osób.

Narkotyki i broń

Produkowali amfetaminę i rozprowadzali po miastach regionu. Dostawy ochraniali bandyci uzbrojeni w broń palną. Jak szacują śledczy, łącznie grupa przestępcza wyprodukowała co najmniej 27 kg amfetaminy oraz brała udział w obrocie kolejnych kilogramów. Postępowanie prowadziło Centralne Biuro Śledcze Policji. Grozi im do ośmiu lat więzienia.

Grupa dysponowała bronią palną

W toku śledztw prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalił, że Stanisław J. wraz z innymi osobami tworzył zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przetwarzaniem płynnej formy amfetaminy na jej sypką postać. Członkowie struktury przestępczej dysponowali bronią palną, która służyła im do ochrony przez innymi grupami przestępczymi prowadzącymi konkurencyjną działalność. Łącznie grupa przestępcza wyprodukowała co najmniej 27 kg substancji psychotropowej w postaci amfetaminy oraz brała udział w obrocie 48 kg amfetaminy oraz 2,5 kg marihuany.

Produkowali amfetaminę

Istotą działalności oskarżonych było pozyskiwanie płynnej postaci zasadowej amfetaminy, a następnie przy pomocy dalszych reakcji chemicznych przetwarzanie jej na sypką postać. Dodatkowo w celu zwiększenia masy wyprodukowanych środków czysta forma amfetaminy była mieszana z sypką postacią kofeiny, co pozwalało sprawcom znacząco zwiększać swoje zyski. W toku postępowania zabezpieczono około 3,45 kg amfetaminy oraz marihuanę.

W ramach grupy przestępczej funkcjonowały osoby odpowiedzialne za pozyskiwanie półproduktów, osoby zajmujące się produkcją amfetaminy oraz osoby zajmujące się jedynie jej dystrybucją.

„Czarny Stasiu” należał do grupy „Krakowiaka”

Trzon grupy tworzyły osoby z kryminalną przeszłością, które nigdy nie współpracowały z organami ścigania. Stanisław J. był uprzednio skazany na długoletnią karę pozbawienia wolności w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej kierowanej przez Janusza T. ps. „Krakowiak”. Oskarżony zakończył odbywanie długoletniej kary pozbawienia wolności w maju 2016 roku, po czym natychmiast po opuszczeniu zakładu karnego przystąpił do grupy przestępczej objętej aktem oskarżenia. W związku z uprzednio popełnionymi przestępstwami przebywał w zakładach karnych, jedynie z krótkimi przerwami od września 1991 roku do maja 2016 roku. Pierwsze prawomocne wyroki skazujące Stanisława J. zapadły na początku lat 80-tych XX wieku.

Środki zapobiegawcze

Wobec 5 osób oskarżonych, w tym Stanisława J. stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec dwóch kolejnych stosowny jest dozór Policji.

Ujawnienie przestępstw objętych aktem oskarżenia było możliwe dzięki zeznaniom złożonym przez świadka koronnego, dopuszczonego przez Sąd Okręgowy w Katowicach na wniosek prokuratora Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach

Śledztwo dotyczy grupy „Psychofans”

Śledztwo prowadzone przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich „Psychofans”. Grupa działała w okresie od października 2014 roku do grudnia 2017 roku, na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i innych, a w szczególności miast takich jak Chorzów, Katowice, Kraków. Celem grupy było popełnianie przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, pobić, bójek z pseudokibicami innych klubów piłkarskich, przestępstw przeciwko mieniu a to m.in. rozbojów, oszustw, przestępstw przeciwko wolności i wiarygodności dokumentów, przeciwko porządkowi publicznemu a to mi.in. uprowadzeń dla okupu, oraz przestępstw polegających na obrocie substancjami psychotropowymi i środkami odurzającymi. Aktualnie postępowanie prowadzone jest łącznie przeciwko 51 podejrzanym.

(źródło: Prokuratura Krajowa)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content