play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Budowa trasy S1: Kosztowy – Bielsko-Biała. Coraz bliżej umowy na pierwszy odcinek

today24 kwietnia 2020

Background

To będzie zupełnie nowa, bardzo potrzebna trasa. Już niedługo powinno dojść do podpisania umowy na budowę pierwszego odcinka drogi ekspresowej S1, która docelowo połączy węzeł Mysłowice-Kosztowy z Bielskiem-Białą.

Kontrola Urzędu Zamówień Publicznych przeprowadzona dla postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy budowy drogi ekspresowej S1 na odcinku węzeł Oświęcim (z węzłem) – Dankowice, dała wynik pozytywny. Wykonawcy muszą jeszcze przedstawić gwarancje należytego wykonania robót i będzie można podpisywać kontrakt. A do zrobienia jest dwujezdniowa droga po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas , do tego węzły w Oświęcimiu, Woli i Brzeszczach. Przewidziano Miejsca Obsługi Podróżnych, ekrany oraz systemy odwodnienia i oświetlenia, czytamy w informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Jako najkorzystniejszą, z dziewięciu złożonych, wybrano ofertę konsorcjum firm: PORR oraz Mota-Engil Central Europe. Wartość zadania wyceniło na kwotę niespełna 990 mln zł.

 

Wykonawcy zbudują m.in. dwujezdniową drogę ekspresową po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym), 3 węzłów drogowych (Oświęcim, Wola, Brzeszcze), a także zbudują inne drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz drogi obsługujące tereny przyległe. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w Miejsca Obsługi Podróżnych, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.

Rozstrzygnięcie dotyczy zamówienia na jeden z trzech odcinków realizacyjnych S1, na które GDDKiA ogłosiła postępowania przetargowe. W pozostałych dwóch przetargach trwa badanie i ocena dokumentów składanych przez wykonawców. Do wyboru najkorzystniejszej oferty może dojść w maju. Wszystkie odcinki realizowane będę w formule „Projektuj i buduj”.

Ponadto realizowany jest jeszcze jeden odcinek drogi krajowej o dł. nieco ponad 9 km, który stanowi obwodnicę Oświęcimia. Jest obecnie na etapie postępowania przetargowego.

Budowa S1 od Bieska-Białej do Mysłowic to kolejny odcinek, po tzw. obejściu Węgierskiej Górki, dzięki któremu trasa S1 stanie się ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu aż do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1. Trwa już budowa drugiej jezdni tej trasy od Pyrzowic do Podwarpia. Dla tzw. obejścia Węgierskiej Górki została podpisana umowa na realizację, a w najbliższych planach jest przebudowa istniejącego odcinka drogi krajowej nr 1 od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej. Docelowo droga S1 będzie mieć długość 135 km. Całość ma być gotowa w 2023 r.

źródło/foto: GDDKiA

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content