play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Budowa węzła drogowego w Katowicach Piotrowicach. Duże zmiany w organizacji ruchu

today12 sierpnia 2020

Background

Budowa węzła drogowego w Katowicach Piotrowicach wkracza w kolejny etap – zmiany w organizacji ruchu od 17 sierpnia.  Dla kierowców oznacza to m.in., że ulicą Kościuszki będzie poprowadzony jeden pas ruchu. Do skrzyżowania z ul. Małachowskiego kierowcy jadący w stronę Mikołowa będą mieć do dyspozycji tylko jedną nitkę jezdni.  Wykonawca przystępuje do kolejnego etapu prac na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Armii Krajowej w ramach inwestycji przebudowy węzła drogowego na DK81. Wykonawca będzie realizować prace związane z budową ronda turbinowego, co wiązać się będzie z zawężeniem  z utrudnienieami od centrum do Mikołowa.

Budowa węzła drogowego w Katowicach Piotrowicach. W poniedziałek 17 sierpnia w godzinach okołopołudniowych na okres dwóch tygodni zostanie wprowadzona zmiana w organizacji ruchu polegająca na odcinkowym zawężeniu ul. Kościuszki do jednego pasa ruchu. Na odcinku prowadzonych prac, czyli przed tarczą budowanego ronda do skrzyżowania z ul. Małachowskiego kierowcy jadący w stronę Mikołowa będą mieć do dyspozycji tylko jeden pas ruchu – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta i dodaje, że po zakończeniu tego etapu prac wykonawca będzie musiał przeprowadzić analogiczne roboty także od strony Piotrowic, czyli na jezdni w kierunku od Mikołowa do centrum Katowic.

W związku z tymi zmianami, przez okres dwóch tygodni kierowcy jadący od strony Ligoty będą się włączać w ul. Kościuszki, gdzie będzie dostępny tylko jeden pas ruchu, lub mogą kierować się w ul. Małachowskiego do skrzyżowania z ul. Kościuszki (od wylotu z tego skrzyżowania zostaną zachowane dwa pasy ruchu). Zmiana wynika z konieczności budowy układu drogowego na połowie tarczy ronda. Ich zakończenie zaplanowane jest na 31 sierpnia. O kolejnych zmianach w organizacji ruchu w tym rejonie będziemy informować na bieżąco.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji o wartości 75,4 mln zł powstaje dwupoziomowe skrzyżowanie. Prace budowlane trwają od początku 2018 roku i zakończą się w IV kwartale tego roku. – Mieszkańcy południowych dzielnic Katowic po zakończeniu przebudowy odczują ogromną poprawę. Jedną z podstawowych kwestii jest oddzielenie ruchu tranzytowego od komunikacji lokalnej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. W ramach przebudowy powstanie tunel, dzięki któremu jadąc z centrum w kierunku Mikołowa i też w drugą stronę – nie będziemy zatrzymywać się na tym skrzyżowaniu. W tym miejscu powstanie także dwupasowe rondo, które będzie bezpiecznym rozwiązaniem dla osób poruszających się pomiędzy Piotrowicami, a Ligotą. To wszystko docelowo sprawi, że po Katowicach będzie się podróżowało szybciej i bardziej komfortowo.

W Katowicach duży nacisk kładzie się na rozwój transportu zrównoważonego – czyli takiego, który jest przyjazny zarówno dla pieszych, kierowców, rowerzystów, jak i osób korzystających z komunikacji publicznej. – Zdaję sobie także sprawę, że aby komunikacja miejska mogła prawidłowo funkcjonować ważna jest też infrastruktura drogowa. Nie każdy może zrezygnować z podróży samochodem, a duża część pojazdów – jako ruch tranzytowy – przejeżdża przez Katowice, dlatego ważną inwestycją jest przebudowa wąskich gardeł na drodze krajowej nr 81 w Piotrowicach i Giszowcu – dodaje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przypomnijmy, że na DK81 trwa przebudowa dwóch dużych węzłów drogowych o wartości ponad 320 milionów złotych, z czego 260 milionów złotych – to pozyskane dofinansowanie zewnętrzne.

źródło i fot. UM Katowice

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content