play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Budżet na trudne czasy. Dochody i wydatki województwa śląskiego

today16 grudnia 2020

Background

Jest mniej, ale wystarczy na prowadzenie sztandarowych projektów. Samorząd województwa śląskiego przyjął budżet na przyszły rok. Całkowite dochody oszacowano na poziomie 1,6t mld  zł, co oznacza spadek o kilkanaście procent w stosunku do planu dochodów. Jest dziura w budżecie, bo wydatki – choć też mniejsze – to niemal 2 miliardy. Deficyt pokryje kredyt i oszczędności z ub. roku.

775 mln z wojewódzkiej kasy to inwestycje – w tym największe czyli rozbudowa planetarium w ramach Śląskiego Parku Nauki, remonty dróg wojewódzkich i modernizacja Opery w Bytomiu. Będą też imprezy i rozgrywki na Stadionie Śląskim oraz promocja gospodarcza regionu.

Przykłady można zaczerpnąć z oficjalnych informacji służb Urzędu Marszałkowskiego w których czytamy m.in. o zadaniach drogowych (kwota prawie 550 mln zł). Na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych planowana jest kontynuacja czterech projektów własnych o wartości 363, 026 mln zł, z czego 168, 668 mln to środki unijne. To budowa Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna na odcinku od włączenia do DK 45 w gminie Rudnik do granicy Rybnika – etap 4 i etap 5 Wschodnia Obwodnica Raciborza (93 mln zł); przebudowa drogi wojewódzkiej nr 933 (134, 690 mln zł); drugi etap przebudowy DW 791 na odcinku od DK1 do DK 78 (95, 778 mln zł) oraz drugi etap przebudowy drogi wojewódzkiej nr 913, od skrzyżowania z DK 78 w miejscowości Celiny do skrzyżowania z DK 86 (39, 556 mln zł)
Ponad 182 mln zł pochłonie organizowanie i dotowanie regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich wykonywanych przez spółki POLREGIO i Koleje Śląskie.

28,5 mln zł zostanie przeznaczonych na realizację porozumień zawartych z powiatami dotyczących letniego i zimowego utrzymania dróg wojewódzkich oraz wykonanie robót interwencyjnych związanych z realizacją zadań bieżącego ich utrzymania. Kwotą 2 mln zł w formie dotacji województwo wesprze katowicki AWF, zaś środki trafią na budowę hali lekkoatletycznej ze strzelnicą sportową, która powstanie przy ul. Zgrzebnioka. Ponad 84,5 mln zł zostanie przeznaczonych na ochronę zdrowia, z czego 33,2 mln zł na inwestycje. Blisko 40 mln zł trafi na funkcjonowanie i bieżące utrzymanie jednostek oświatowych, na odnawialne źródła energii przeznaczonych będzie prawie 15 mln zł. Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego to kwota 223, 918 mln zł.

W planach budżetowych  znalazły się kredyty: na modernizację i rozbudowę Planetarium Śląskiego (blisko 25,5 mln zł) oraz inwestycje na drogach wojewódzkich (170 mln zł). Co prawda nie udało się uniknąć zaplanowania kredytu na spłatę wcześniejszych zobowiązań kredytowych Województwa Śląskiego, ale kwota na ten cel jest o 40 mln niższa niż w latach poprzednich i wynosi 78,4 mln zł. Według założeń, nowe zobowiązania zostaną spłacone do 2030 r. Brak konieczności wydłużenia Wieloletniej Prognozy Finansowej województwa oznacza, że kredyty z lat 2014-2016 będą spłacone do końca 2025 r.

Pomoc od województwa otrzymają w przyszłym roku gminy utrzymujące się przede wszystkim z turystyki. Pandemia w dużej mierze pomniejszyła wpływy do ich budżetów. W pierwszym kwartale wsparcie mają uzyskać gminy górskie, w drugim – gminy jurajskie. Wymieniona kwota pomocy to 100 mln zł, czytamy w informacji samorządu woj.śląskiego.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content