play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Bukmacherzy ratują telewizję?

today15 stycznia 2020

Background

W dzisiejszych czasach, kiedy mamy coraz częściej do czynienia z internetowymi transmisjami, w tym również u samych bukmacherów, wręcz niemożliwym wydaje się, aby bukmacherzy ratowali telewizję. Tymczasem zaprezentowane na początku 2019 roku wyniki ze Stanów Zjednoczonych zdają się potwierdzać ten nieco dziwny fakt. Jak zatem wygląda cała sprawa?

 

Spadek oglądalności

Nie da się ukryć, że z roku na rok największe stacje telewizyjne notują mniejsze lub większe spadki oglądalności. Wiąże się to przede wszystkim z aktualnymi trendami na rynku, jak i również pewnymi zmianami wśród społeczeństwa. Już od kilku sezonów widzowie na całym świecie chętniej od klasycznej telewizji wybierają serwisy streamingowe. Mowa tutaj zarówno o legalnych jak i nielegalnych stronach. W przypadku czystej rozrywki, filmów i seriali wiele osób chętniej stawia na Netfliksa czy HBO GO. Ponadto prym wiodą nielegalne streamingi z meczów, które przynoszą stacjom telewizyjnym spore straty. Nie możemy również zapominać o tym, że coraz więcej osób po prostu rezygnuje z posiadania telewizora w swym domu czy mieszkaniu. Wszystko to sprawia, że na chwilę obecną stacje telewizyjne muszą jeszcze silniej walczyć o widza, jednocześnie konkurując z coraz bardziej popularnymi serwisami online.

Badania z USA

Zaprezentowany z początkiem 2019 roku raport Global TMT Predictions firmy Deloitte pokazuje jednak, że sytuacja w przypadku stacji sportowych jest nieco inna. Przeprowadzone badania na mieszkańcach Stanów Zjednoczonych wykazały, że ponad 60 procent młodych Amerykanów jednocześnie obstawia mecze u bukmacherów jak i ogląda transmisje w TV spotkań, które związane są z ich kuponami. Badania wykazały wręcz przeciwny kierunek niż w przypadku standardowej telewizji. Wynika z nich, iż im więcej obstawiamy kuponów u bukmachera, tym więcej czasu spędzamy przed telewizorem. Oczywiście badania dotyczą jedynie rynku USA, jednak można mieć pewność, że wyniki z Europy mogłyby być na podobnym poziomie. Wedle tych badań osoby między 18. a 34. rokiem życia średnio spędzają po kilkanaście godzin tygodniowo przed TV na oglądaniu transmisji sportowych. I cały czas mowa tutaj o osobach, które w tym samym czasie obstawiają u bukmachera.

Jednoznacznie pokazuje to, że właśnie klienci firm bukmacherskich są o wiele bardziej i częściej skłonni do wykupienia abonamentu na kanały sportowe niż pozostali widzowie. W przypadku wielu stacji telewizyjnych w ciągu zaledwie 10 lat zanotowano spadki oglądalności na poziomie nawet 50 procent. Tymczasem kanały sportowe owe spadki notują w dwu lub trzykrotnie wolniejszym tempie. W ten oto sposób o wiele łatwiej jest im się utrzymać na rynku.

Skąd ta popularność?

Coraz częściej i sami bukmacherzy udostępniają na swych stronach internetowych transmisje z meczów piłkarskich, koszykarskich, tenisowych. Jednak mimo nowoczesnych technologii wciąż daleko im do typowej jakości dźwięku i obrazu, jaki niosą ze sobą standardowe kanały sportowe w telewizji kablowej, satelitarnej. Na popularność sportowej telewizji niewątpliwy wpływ mają zakłady na żywo. U wszystkich legalnych bukmacherów w Polsce można obstawiać zakłady w trakcie trwania meczu. Dzięki temu o wiele łatwiej jest śledzić przebieg wydarzeń, jak i błyskawicznie reagować na proponowane zakłady bukmacherskie.

Bukmacherskie związki z TV

Największy legalny bukmacher w Polsce już od pewnego czasu prowadzi współpracę z Grupą ELEVEN SPORTS NETWORK. Dzięki podpisanej umowie kanały telewizyjne Eleven, Eleven Sports oraz Eleven Extra są puszczane na monitorach znajdujących się w stacjonarnych punktach bukmachera. W ten oto sposób klienci mogą liczyć na dostęp do bezpośrednich transmisji z najlepszych europejskich boisk, wyścigów F1 czy też innych dyscyplin sportowych.

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że nadmierne obstawianie zakładów bukmacherskich może powodować problemy społeczne i finansowe. Ponadto kupony obstawiać mogą tylko osoby pełnoletnie na stronach legalnych bukmacherów.

Materiał przy współpracy z partnerem

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content