play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Radzionków

Burmistrz Radzionkowa ma propozycję jak uratować Elektrociepłownię Szombierki

today7 maja 2021

Background

Być może to najlepszy pomysł na przyszłość Elektrociepłowni Szombierki. Pomysłodawcą jest burmistrz Radzionkowa, a skorzystać ma cała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Najważniejsze jest jednak, żeby uchronić zabytkowe budynki elektrociepłowni od całkowitej ruiny.

Przyszłość Elektrociepłowni Szombierki od miesięcy wzbudza wiele emocji. Obiekt popada w ruinę, a wizja utworzenia w tym miejscu przez obecnego właściciela centrum kultury i rozrywki – wydaje się nierealna. Szansą na uratowanie zabytku jest wystawienie go na licytację. Co dalej? Z propozycją wychodzi burmistrz Radzionkowa, Gabriel Tobor:

– Kolejne muzeum zabytków techniki – może i jest potrzebne, ale nie w tak ogromnym obiekcie. Wysłałem propozycję do wszystkich włodarzy miast Metropolii, do władz Metropolii, do władz województwa, również do premiera, żeby ten obiekt przeznaczyć na siedzibę Metropolii. Ja tu myślę o perspektywie nawet 8-10 lat, bo to jest ogromne przedsięwzięcie, ale myślę, że godne takiej Metropolii. Przemysłowa historia znalazłaby godne miejsce, a sam obiekt nadawałby się nie tylko na biura, ale mógłby świadczyć wiele usług i zarabiać w pewnym sensie na siebie. 

Pierwsze rozmowy dotyczące propozycji burmistrza Radzionkowa już się odbyły:

– Rozmawiałem z przewodniczącym Karolczakiem, rozmawiałem z prezydentem Wołoszem – pierwsze sygnały są bardzo pozytywne. Liczę, że na najbliższym spotkaniu Metropolii będziemy rozmawiać o tym. Oczywiście, to jest projekt który można zrealizować w perspektywie wielu lat. Dopiero w przyszłej perspektywie będą środki unijne, rozmowy z rządem żeby wsparł ten pomysł – to jest kwestia lat. Natomiast dzisiaj podejmujemy decyzję, że idziemy w tym kierunku, robimy wszystko żeby ten teren przejąć. To jest decyzja, która powinna jak najszybciej zapaść – dodaje pomysłodawca koncepcji, burmistrz Gabriel Tobor.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zabytkowa elektrociepłownia w tygodniu roboczym tętniłaby życiem biurowym, a w weekendy mogłyby się tam odbywać różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i społeczne.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content