play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Był gotowy do współpracy z rosyjskim wywiadem. Został zatrzymany przez ABW

today18 sierpnia 2022

Background

Podejrzany o gotowość pracy dla rosyjskiego wywiadu zatrzymany na Śląsku przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Jarosława A. i przedstawili mu zarzut zgłoszenia gotowości działania na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce. Miał być gotowy do przekazywania wiadomości, które mogłyby wyrządzić Rzeczypospolitej Polskiej poważną szkodę.

Zatrzymanie na Śląsku. Przeszukania w innych rejonach kraju

Mężczyznę zatrzymano 11 lipca 2022 r. na terenie województwa śląskiego. Funkcjonariusze ABW przeszukali również na terenie województw: opolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego oraz małopolskiego miejsca związane z Jarosławem A. oraz innymi powiązanymi z nim osobami, które zatrzymany zamierzał wykorzystać w pracy na rzecz rosyjskiego wywiadu.

W ramach śledztwa zgromadzono dowody wskazujące na to, że podejrzany chciał zarobić i uzyskać pomoc w eliminacji osobistych wrogów. Wykorzystując posiadane znajomości, zamierzał przekazać Rosjanom informacje dotyczące między innymi sfery obronności i bezpieczeństwa państwa. Był także gotowy wykonywać inne zlecone przez wywiad zadania na terytorium RP. Podejrzany zdawał sobie sprawę z nielegalnego charakteru podjętych działań, ukierunkowanych na zawiązanie długotrwałej współpracy z rosyjskim wywiadem.

Postawiono zarzuty

Prokurator przedstawił Jarosławowi A. zarzut zgłoszenia gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia.

Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Warszawie zastosował wobec Jarosława A., jak czytamy na ABW, środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Śledztwo zostało powierzone w całości do prowadzenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Sprawę nadzoruje Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Źródło: ABW

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content