play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Była Komornik zdefraudowała pieniądze

today9 czerwca 2020

Background

Brała pieniądze za nic. Była Komornik oskarżona o zdefraudowanie pieniędzy. Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierowali już do Sądu Rejonowego w Będzinie akt oskarżenia w jej sprawie.

Przekroczyła swoje uprawnienia i działała na szkodę skarbu Państwa i prywatnych stron. Gotowy jest już akt oskarżenia przeciwko byłej Komornik. Jak ustalono w toku śledztwa, przez dwa lata brała zaliczki za czynności, których w konsekwencji nie wykonywała.

Nie robiła tego co powinna

Jak wynika z ustaleń śledztwa Komornik, w okresie od 6 maja 2016 roku do 8 stycznia 2018 roku, wbrew przepisom ustawy, nie podjęła czynności, na które żądała zaliczek, nie rozliczyła ich w terminie wynikającym z przepisów i nie zwróciła niewykorzystanej części. Chodzi o łączną kwotę 226.000 złotych wpłaconą przez wierzycieli jako zaliczki na koszty prowadzonych czynności egzekucyjnych. Kwota ta nieprawidłowa została przeznaczona przez Komornika na inne nieuprawnione cele: należności biegłych, koszty ogłoszeń w pismach, koszty transportu specjalistycznego, należności osób powołanych do udziału w czynnościach, koszty doręczania środków pieniężnych przez pocztę lub przelewem bankowym, koszty doręczenia korespondencji, koszty działania komornika. Łącznie w śledztwie ustalono 561 pokrzywdzonych. Postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane po przeprowadzonej wizytacji przez Radę Izby Komorniczej, która ujawniła nieprawidłowości w zakresie gospodarki finansowej prowadzonej przez oskarżoną Kancelarii.

Kancelaria niedochodowa

Kobieta nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów. Zaznacza, że prowadzona przez nią Kancelaria Komornicza była mało dochodowa, a kiedy nie miała pieniędzy na opłacenie rachunków regulowała je środkami wpłaconymi jako zaliczki.

Wobec podejrzanej nie stosowano środka zapobiegawczego. W chwili przedstawienia zarzutów wymieniona nie wykonywała obowiązków Komornika.

Oskarżonej grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content