play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom: Bezgotówkowe parkomaty. Duże ułatwienie, czy NONSENS?

today3 sierpnia 2021

Background

Jest ich więcej. Są nowe, bezgotówkowe. No i miały być bezproblemowe. Tymczasem od momentu pojawienia się ich w przestrzeni Bytomia, rodzi się sporo pytań. Nowoczesne parkomaty, choć z założenia bardziej funkcjonalne, na razie sprawiają tylko problemy kierowcom.

 

W Bytomiu nowe parkomaty są już od lipca. Jednak kierowcy nie do końca się do nich przekonali. Nowe parkomaty w bytomskiej strefie płatnego parkowania wciąż wzbudzają emocje, generują pytania i długie kolejki. A miały tylko poprawić funkcjonalność, o czym nadal przekonane są władze miasta.

– Doszło wiele zmian w strefie płatnego parkowania w Bytomiu. Na ulicach stanęły nowe parkomaty. Były to parkomaty nowoczesne, zasilane energią elektryczną. A także bezgotówkowe. Co warto zaznaczyć. Można w nich tylko uiścić płatność za pomocą karty płatniczej bądź można zapłacić też aplikacjami mobilnymi lub przy pomocy blika. Kolejną zmianą jest to, że nie trzeba drukować biletu potwierdzającego – tłumaczy Małgorzata Węgiel-Wnuk z Urzędu Miasta w Bytomiu.

 

Przekonuje także, że nowe parkomaty to znaczne ułatwienie dla mieszkańców.

– Wprowadziliśmy takie udogodnienie na wniosek mieszkańców. Pierwsze dwadzieścia minut w strefie płatnego parkowania, dla każdego kierowcy jest darmowe. Wystarczy zarejestrować swój postój w parkomacie. Dodatkowo przed budynkiem Urzędu Miejskiego, przy ulicy Parkowej 2, obowiązuje godzinny bezpłatny postój. W momencie, kiedy wprowadzimy numery rejestracyjne do parkomatu, ten numer zostaje zapamiętany. Nie musimy się niczego obawiać. Wystarczy wprowadzić ten numer i nie trzeba drukować biletu. Osoba kontrolująca strefę płatnego parkowania, nie wystawi nam żadnej kary – dodaje Małgorzata Węgiel-Wnuk.

No i właśnie brak papierowego biletu spotyka się z największą nieufnością wśród kierowców.

– Nie trzeba drukować biletu? Ja wydrukowałem. Papierek, który położę pod szybę, jest pewny. Pewniejszy niż to, co się może wydarzyć w tej maszynie. Bo skąd mam wiedzieć, że to w tym systemie się znalazło. A jednak papier to papier – podkreśla parkujący kierowca przed Urzędem Miasta w Bytomiu.

W lipcu bytomska Strefa Płatnego Parkowania powiększyła się o kolejne ulice. Między innymi ulicę Batorego, Kolejową, fragment ulicy Chrzanowskiego, Sokoła czy Matejki. Tym samym liczba miejsc postojowych wzrosła do aż 1250 miejsc i obejmie 54 ulice w Śródmieściu.

 

Fot: Facebook/ Miasto Bytom

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content