play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Bytom: Co dalej z zabytkową nastawnią przy dworcu PKP?

today21 kwietnia 2021

Background

Milionowe inwestycje PKP Polskie Linie Kolejowe mogą cieszyć, ale mogą i smucić. Sytuacja z Bytomia jest tego przykładem. Jest jeszcze promyk nadziei, że nastawnia z okolic bytomskiego dworca PKP nie zniknie bezpowrotnie.

Unikatowa nastawnia bramowa przy bytomskim dworcu jest przewidziana do rozbiórki w ramach modernizacji linii kolejowej nr 131. Ta informacja do tego stopnia zaniepokoiła miłośników kolei, że postanowili wystąpić do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wpis nastawni do rejestru zabytków. To pierwszy krok do tego, aby zachować zabytkową nastawnię. Bo dopóki konserwator nie podejmie ostatecznej decyzji, nie będzie można jej rozebrać.

– Nastawnia została wzniesiona w modernistycznym stylu streamline, nawiązującym do opływowych kształtów transatlantyków. Budowla składa się z dwóch brył. Na niższej jej części były pomieszczenia warsztatowo-techniczne, zaś wyższa część, zawieszona nad torami to nastawownia. Warto podkreślić, że ta nastawnia powstała w okresie, kiedy Bytom prężnie rozwijał się pod względem rozwoju kolejnictwa. Między innymi z tego miasta odchodził do Berlina jeden z najszybszych pociągów na świecie – tzw. „Latający Ślązak”   – mówi reporterce Radia Piekary bytomski historyk Tomasz Sanecki.

Postępowanie wszczęte przez konserwatora zabytków oraz rozmowy prowadzone przez władze miasta z PKP PLK dają nadzieję, że nastawnia nie zniknie z krajobrazu miasta. Niewykluczone jednak, że zmieni lokalizację.

 

Fot. Facebook/Miasto Bytom

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content