play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Bytom: Grafficiarze z całej Polski zostawili po sobie pamiątkę!

today6 października 2020

Background

Grafficiarze z całej Polski zostawili po sobie pamiątkę w Bytomiu, zmieniając oblicze przejścia podziemnego pod dworcem kolejowym. Wszystko w ramach 400 ml Graffiti Festival. Teraz ze ścian tunelu zamiast brudnego tynku – spoglądają na przechodniów bohaterowie miejskich legend.

Festiwal Graffiti to kolejny projekt realizowany przez bytomskie Stowarzyszenie Jarmark Kultury. Dzięki ich inicjatywom, odświeżane są nieco zapomniane miejskie przestrzenie. Tym razem padło na podziemne przejście.

To za sprawą 40-tu artystów, którzy zjechali w miniony weekend do Bytomia, i wyrysowali na ścianach przejścia podziemnego wszystkie bytomskie legendy. Oprócz popularnej legendy o Świetliku, znajdziemy miedzy innymi sylwetkę Skarbka, legendę o ognistym wozie czy skarbie w miechowickim lesie – wylicza Małgorzata Węgiel – Wnuk z Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Mieszkańcom, ta forma wyrazu artystycznego przypadła do gustu:

Bardzo ładnie to wygląda i dodaje uroku. Było tutaj tak szaro, wszędzie bazgroły – teraz faktycznie przykuwa to uwagę. Super, oby tego nie zniszczyli…- mówili naszej reporterce.

Ponieważ zainteresowanie festiwalem było spore, organizatorzy udostępnili twórcom graffiti także mur przy ul. Zabrzańskiej, gdzie również pojawiły się znane i mniej znane postaci rodem z bytomskich legend.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content