play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Bytom: Jak powinna wyglądać ulica Miarki? Pomysły ekspertów i mieszkańców

today12 maja 2021

Background

Szereg zmian na ulicy Miarki w Bytomiu. Eksperci z miast Metropolii szukają pomysłów na to, by ta ważna w mieście arteria była bardziej przyjazna mieszkańcom. Ludzie też będą mogli się wypowiedzieć.

Opracowana zostanie nowa koncepcja ruchu, będzie też wstępnie przetestowana. Ulica Miarki w śródmieściu Bytomia jest w jakimś stopniu wizytówką miasta. Tymczasem mieszkańcy skarżą się na nadmierny ruch aut, hałas i inne problemy.

Miarki na nowo

Teraz tym, jak powinna wyglądać ulica i życie wokół niej, zajmą się eksperci z miast Metropolii oraz z odpowiednich instytucji.

Projekt zmian na ulicy Miarki opracuje zespół Metropolitalnej Szkoły Prototypowania (technika projektowania) prowadzonej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Tworzą go urzędnicy zajmujący się urbanistyką, inżynierią ruchu, transportem publicznym, rewitalizacją, inwestycjami oraz partycypacją z Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej, Tychów, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca, a także pracownicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i eksperci zewnętrzni.

Grupę współtworzą przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów oraz Fundacji Napraw Sobie Miasto. Taki skład zapewnia połączenie różnych perspektyw i głębsze spojrzenie na przyszłą przemianę.- Podstawą do opracowywanych pomysłów projektowych będą uwagi zgłoszone dotychczas przez mieszkańców ulicy Miarki oraz wywiady, które przeprowadzimy w najbliższym czasie. Zapraszamy do rozmów – mówi urbanista Paweł Jaworski.

W jaki sposób mogę się włączyć w proces?

Pierwsza okazja do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat obecnego funkcjonowania ulicy Miarki pojawi się w czwartek 13 maja w godzinach 12:00-15:00, a kolejna – 20 maja w godzinach 16:00-19:00.

Liczymy na to, że grupa ekspertów z samorządów miast GZM będzie początkiem początkiem zmiany myślenia o mobilności, uspójnienia wiedzy, a wspólna praca zacementuje naszą współpracę i przyjaźnie – dodaje Marcin Domański, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu GZM.

Warto podkreślić, że wywiady to tylko jeden z etapów pracy. Przedstawiciele Szkoły wykonają także niezbędne pomiary ruchu i parkowania, przygotują wszystkie formalności związane z testowaniem rozwiązań tymczasowych, a potem opracują projekt trwalszych przekształceń. Z podsumowaniem części badawczej i założeniami transformacji będzie można się zapoznać w trakcie spotkania otwartego pod koniec czerwca.

Hałas i prędkość

Mieszkańcy ulicy Miarki skarżą się na nadmierny hałas i prędkość samochodów, zbyt małą liczbę przejść dla pieszych i brak zieleni. Jak można rozwiązać choć część tych problemów? Odpowiedzi szukają eksperci z miast Metropolii. Po rozmowach z ludźmi korzystającymi z tego miejsca na co dzień oraz badaniach transportowych zespół opracuje koncepcję nowej organizacji ruchu i wdroży ją w formie tymczasowej, a sposób funkcjonowania przekształconej przestrzeni podda ocenie jej użytkowników. Wyniki testów będą podstawą projektu zmian docelowych. Wskazują, że ulica, przy której mieszkają, jest niebezpieczna i głośna. Zwracają też uwagę na jeżdżące za szybko samochody osobowe i ciężarowe, zatarasowane chodniki oraz pieszych przebiegających przez jezdnię między autami.

Realizując proces rewitalizacji Śródmieścia oraz chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom społecznym, zdecydowaliśmy się na udział w pilotażowym programie, dzięki któremu ulica ma szansę na pozytywne zmiany. Mam nadzieję, że wypracowane rozwiązania pogodzą potrzeby zarówno jej mieszkańców, jak i korzystających z niej kierowców – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content