play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom: Miasto dostało nowe „elektryki”

today21 lutego 2020

Background

Lekkie, stylowe i nieskomplikowane w obsłudze, a przede wszystkim eko – takie są miejskie rowery elektryczne, które trafiły do Bytomia w ramach realizowanego przez GZM programu Metropolia przyjazna rowerom. Nowe nabytki będą służyć urzędnikom, strażnikom miejskim i policjantom.

Do Bytomia trafiło 10 rowerów z baterią litowo-jonową o pojemności 500 Wh, które posiadają wspomaganie elektryczne, pozwalające na jednym ładowaniu przejechać ok. 60 km. Wyposażone są też w pojemne sakwy i zapięcia w formie blokady. Co ważne, rowery te mają pełne błotniki, które pozwalają na podróżowanie w wyprostowanej pozycji w oficjalnym stroju.

Jesteśmy otwarci na nowości, zwłaszcza jeśli są przyjazne dla środowiska i odwołują się do zwiększania świadomości ekologicznej – mówi prezydent Mariusz Wołosz. – Nasze miasto od lat głośno mówi o tym, że rower jest równorzędnym środkiem transportu. Rowery nie tylko ułatwią nam pracę, ale też pozwolą spojrzeć z innej – „rowerowej” perspektywy na tematy związane z komunikacją miejską czy planowaną modernizacją dróg – dodaje prezydent.

Już wiadomo, że kilka rowerów trafi do funkcjonariuszy Straży Miejskiej i ułatwi im sprawne przemieszczanie się, zwłaszcza w miejscach, gdzie wjazd samochodu jest utrudniony, czy wręcz niemożliwy. Metropolia zakupiła ogółem 230 rowerów, które są obecnie przekazywane gminom. Elektryczne rowery zostaną przekazane do 41 miast i gmin.

Nie można myśleć o nowoczesnym i ekologicznym transporcie miejskim bez roweru, który jest jego integralną częścią. Dlatego postanowiliśmy uczynić rower „oficjalnym” środkiem komunikacji dla urzędników – podkreśla Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Foto i źródło: UM Bytom

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content