play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom: Miasto kupiło budynki po upadłej spółce Arrada

today12 lutego 2020

Background

10 lutego zostało podpisane oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu 3 budynków i 101 mieszkań po upadłej spółce Arrada. Tym samym za kwotę 5 mln zł gmina Bytom stała się właścicielem tych nieruchomości.

Zgodnie z zapowiedziami, skorzystaliśmy z prawa pierwokupu nieruchomości po spółce Arrada. Gmina Bytom w ciągu 14 dni przejmie wszystkie 101 lokali i 3 budynki. Lokale wejdą w zasób Bytomskich Mieszkań. Lokatorzy nie muszą już obawiać się o swój los – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

 

  • cover play_arrow

    Bytom: Miasto kupiło budynki po upadłej spółce Arrada Marcin Hirnyk

 

Po sfinalizowaniu umowy i przejęciu przez miasto wszystkich lokali i budynków, najemcy mieszkań będą mogli starać się o ich wykup na własność od gminy – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. – Mieszkańcy z umowami na czas nieokreślony, będą mieli możliwość wykupu lokali za cenę, którą syndykowi zapłaci miasto – dodaje Michał Bieda.

W ciągu nadchodzącego roku Wydział Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Bytomiu zaproponuje każdemu z lokatorów zakup mieszkań. Planujemy, że lokale, które nie zostaną wykupione staną się własnością Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Bytomiu.

Bardzo się cieszę, że możemy mieszkańcom przekazać dobre wieści. Tą ważną sprawę udało się zakończyć i gmina przejęła lokale po upadłej spółce Arrada – mówi przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Mariusz Janas.

Dzięki wykupowi mieszkań udało się uniknąć kolejnych problemów mieszkańców tych budynków – mówi bytomski radny Maciej Bartków.

  • cover play_arrow

    Bytom: Miasto kupiło budynki po upadłej spółce Arrada Marcin Hirnyk

Przypomnijmy, że 3 stycznia Rada Miejska zabezpieczyła pieniądze na wykup przez gminę 101 lokali i 3 budynków po upadłej spółce Arrada /obecnie Ano Sp. z o.o. Orzeł Spółka Komandytowo-Akcyjna/. Mieszkania i budynki należały dawniej do zakładu Orzeł Biały. Po jej upadłości w 2015 roku mieszkaniami zarządzał syndyk, który ogłosił przetarg na ich sprzedaż. Lokale mieszkalne i budynki kupiła osoba prywatna za 5 mln zł, jednak do 30 dni po podpisaniu przez nowego inwestora umowy gmina miała prawo ich pierwokupu. Z tej możliwości Bytom skorzystał. Prezydent przychylił się tym samym do licznych wniosków osób zamieszkujących wykupione przez miasto nieruchomości.

Warto dodać, że 7 stycznia władze miasta spotkały się z mieszkańcami lokali po upadłej spółce Arrada. Wówczas omówione zostały nie tylko zasady, na jakich mieszkańcy będą mogli wykupić od gminy lokale, ale również przekazano mieszkańcom obecnym na spotkaniu deklarację do wypełnienia, w której mogli określić czy są zainteresowani wykupem lokali. Spośród obecnych na spotkaniu mieszkańców 67% z nich zadeklarowało chęć wykupienia mieszkań na własność.

Foto i źródło: UM Bytom

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content