play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom: Mieszkańcy ufundowali respirator dla Szpitala Specjalistycznego nr 1

today16 czerwca 2020

Background

Bytom: Mieszkańcy ufundowali respirator dla Szpitala Specjalistycznego nr 1. Około 70 tys. zł przekazali bytomianie i darczyńcy spoza miasta w ramach zbiórki na zakup respiratora dla Szpitala Specjalistycznego nr 1, gdzie leczy się chorych na. Dzięki ich hojności specjalistyczny sprzęt trafił wczoraj do bytomskiej placówki.

Bytom: Mieszkańcy ufundowali respirator dla Szpitala Specjalistycznego nr 1.  Inicjatorem akcji na portalu zrzutka.pl był Karol Walas, bytomski społecznik, który już nie raz pokazał, jak ważna jest współpraca i zaangażowanie w sprawy miasta. W akcję zaangażowała się także senator RP Halina Bieda oraz Przedszkole Niepubliczne Tika z oddziałami integracyjnymi. By nie czekać bezczynnie aż pandemia zniknie, postanowiliśmy wspólnie zrobić coś, by uratować czyjeś życie. Jestem przyzwyczajony do tego, że mieszkańcy Bytomia działają ekspresowo. Głęboko wierzyłem, że ludzie odpowiedzą na apel o zakup respiratora – mówi Karol Walas.

Całkowity koszt zakupu respiratora to 68 tys. zł. Co ciekawe niemal całą potrzebną kwotę udało się zebrać w 10 dni. Do bytomskiego szpitala trafił respirator Savina Select 300 firmy Drager. To sprzęt, na którym lekarze z bytomskiej lecznicy pracują na co dzień, znają i mają do niego zaufanie.

Po raz kolejny bytomianie udowodnili, że dzięki takim oddolnym inicjatywom można wszystko, a świat staje się lepszy. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli to przedsięwzięcie i mam nadzieję, że nowy nabytek będzie dobrze służył pacjentom nie tylko w czasie pandemii, ale i później – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

W przekazaniu respiratora szpitalowi wzięli udział inicjatorzy publicznej zbiórki: Karol Walas, senator RP Halina Bieda oraz Anna Stajno, dyrektorka niepublicznego Przedszkola Tika. Zbiórka rozpoczęła się od licytacji prac plastycznych, obrazów. Nie spodziewaliśmy się takiego zaangażowania mieszkańców naszego miasta – mówi Anna Stajno. Jeśli spotkają się ludzie o wielkim sercu, zaangażowaniu to takie inicjatywy po prostu się udają. I tak było w naszym przypadku. Szpital ma nowy respirator – dodaje senator Halina Bieda.

Organizatorom akcji podziękował również Władysław Perchaluk, dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1. Sprzęt dla szpitala jest potrzebny. Dziękuję wszystkim darczyńcom – zarówno tym, którzy dorzucili się do zakupu respiratora, jak i tym, którzy wpłacają indywidualne darowizny na konto szpitala – dodaje dyrektor Perchaluk.

Przypomnijmy, że Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Szpitala Specjalistycznego nr 1 od początku epidemii leczył pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy wymagali hospitalizacji. Od początku marca do czerwca w bytomskim szpitalu pobrano około 2400 wymazów, a zakażenie koronawirusem potwierdziło się u ponad 500 osób. Pacjentów hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia było ponad 100, a prawie u 30 potwierdzono COVID-19. Łącznie w Bytomiu wynik dodatni stwierdzono u 1015 osób.

W związku z sytuacją epidemiologiczną, Miasto Bytom zakupiło dwa kolejne respiratory dla Szpitala Specjalistycznego nr 1.

fot. UM Bytom

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content