play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom: Mieszkania chronione. Podopieczni DPS mają nowy dom

today9 października 2020

Background

Bytom: Mieszkania chronione. Podopieczni DPS mają nowy dom. W Bytomiu  utworzono mieszkania  chronione dla osób borykających się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Dziesięcioro domowników rozpoczyna przeprowadzkę do mieszkań chronionych, gdzie pod całodobową opieką terapeutów, psychologów i opiekunów będą powracać do życia społecznego. Prezydent Mariusz Wołosz przekazał klucze nowym gospodarzom tego miejsca.  W ramach projektu uruchomiono mieszkanie chronione oraz dwa pięciopokojowe mieszkania treningowe. Tu zamieszka 10 osób, które są podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych oraz 4 osoby, które skieruje do projektu Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Projekt pochłonął 3,1 mln zł, z czego 2,1 mln to dofinansowanie unijne.

Bytom: Mieszkania chronione. Podopieczni DPS mają nowy dom. Na nowe mieszkania  zaadaptowano budynek przy ul. Józefczaka 14. W czterokondygnacyjnej kamienicy powstało jedno mieszkanie chronione i dwa pięciopokojowe mieszkania treningowe ze wspólną kuchnią i łazienką. Do lokali na wyższych piętrach można się dostać windą. Efekt prac robi wrażenie, bo kamienica została przebudowana i gruntownie wyremontowana. Odnowiono elewację, wewnątrz wymieniono wszystkie instalacje, a budynek wyposażony został w ogrzewanie podłogowe zasilane przez nowoczesne pompy ciepła.
W mieszkaniach treningowych nowy etap życia rozpocznie 10 domowników, którzy mieszkali dotychczas w DPS Dla Dorosłych przy ul. Dworcowej. Trwa też rekrutacja czterech uczestników projektu skierowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, które trafią do mieszkania chronionego wspieranego.
Ul. Józefczaka 14  to nowy adres pana Jacka, który zakwalifikował się do projekt  i jest już gotowy do przeprowadzki. Te mieszkania dla mnie i pozostałych mieszkańców są szansą na powrót do godnego życia w społeczeństwie na zasadach dobrowolności, równości i szacunku. Będziemy się tu uczyć radzenia sobie ze sprawami życia codziennego. A zasady te są przecież takie same jak wszędzie, bo są uniwersalne(…) To ludzki projekt , bo wspiera i chroni osoby, które są słabsze, aby stały się na powrót pełnowartościowymi członkami społeczeństwa – mówił  pan Jacek, pierwszy mieszkaniec.
Domownicy, którzy zamieszkają w nowych mieszkaniach,  mogą liczyć na całodobową opiekę sześcioosobowego zespołu specjalistów: czterech opiekunów, psychologa, terapeuty oraz pracownika socjalnego.  Pobyt w mieszkaniu, w którym domownicy uczą się samodzielności, przyznawany jest na określony czas. W uruchomionych przy ul. Józefczaka lokalach wynosi on 20 miesięcy. Czas, jaki osoby z niepełnosprawnością spędzą w mieszkaniach chronionych zależy  jednak przede wszystkim od ich stanu zdrowia, zaangażowania i współpracy z terapeutami.
Pobyt w mieszkaniu chronionym może być przyznany osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę, potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, lecz nie wymaga usług świadczonych przez jednostkę całodobowej opieki. Mieszkania chronione przy ul. Józefczaka są placówkami, które wesprą proces zdrowienia i umacniania osób po kryzysie psychicznym.
Warto wspomnieć, że oprócz nowo uruchomionych lokali, w Bytomiu funkcjonują jeszcze dwa mieszkania chronione dla 18 domowników prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Intelektualne, pięć mieszkań prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, w których szansę na usamodzielnienie dostają nie tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi, ale też podopieczni opuszczający pieczę zastępczą. W Bytomiu funkcjonuje także jedno mieszkanie dla matek z dziećmi.
Projekt realizowany jest przez Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych, w ramach środków z europejskiego Funduszu Społecznego, a remont wykonano  w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content