play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Bytom: Muzeum Górnośląskie w sieci! Jest co zwiedzać

today13 stycznia 2021

Background

Warsztaty dla dzieci, wykłady dla dorosłych, oprowadzania kuratorskie po wystawach, filmy z dziedziny sztuki, konserwacji obrazów, przyrody, etnografii, historii i archeologii – to oferta online Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, które z powodu pandemii pozostaje nieczynne.

Muzealny lockdown sprawia, że aktywność muzealników przeniosła się do sieci, gdzie zostało zrealizowanych kilka edukacyjnych cykli. Na stronie internetowej www.muzeum.bytom.pl i na muzealnym profilu FB można znaleźć m.in. warsztaty dla dzieci, dzięki którym można wykonać karnawałową maskę niedźwiedzia oraz nauczyć się rysować węglem.

Cykl „Muzeum pod lupą” oferuje 7 krótkich filmów, które są video przewodnikami po stałych wystawach. Z kolei „Pogotowie kulturalne” powstało z myślą o chorych onkologicznie i neurologicznie, dla których przygotowano kilkanaście filmów.

Przeglądając poszczególne nagrania można dowiedzieć się m.in. jaką rolę odgrywa światło w pejzażu, który z polskich malarzy przyjaźnił się z Gauguin’em, jak konserwuje się obrazy, jakie tajemnice skrywa fauna i flora śląskich łąk, lasów i mokradeł, skąd „szczerzyły się” ząbki… Dzięki krótkim filmikom możemy zobaczyć nie tylko ”srebra rodowe” bytomskiej placowki, ale zajrzeć także za kulisy pracowni konserwatorskiej. Ofertę online uzupełnia “Krótka historia kina” w formie animowanych wykładów.

Oto przewodnik po zrealizowanych w ostatnich dniach projektach i filmach publikowanych na stronie www.muzeum.bytom.pl

5 I / wtorek, 11.00
O kolędnikach i ludowej magii słowa na pograniczu
/ animowany wykład online z wykorzystaniem archiwalnych zdjęć
7 I / czwartek, 11.00
Wszystkie Małgorzaty Michaiła B.
/ wykład online
prowadzi: Jolanta Zaczkowska
8 I / piątek, 11.00
Karnawał po śląsku
/ warsztaty dla dzieci
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
11 I / poniedziałek, 11.00
Węglem rysowane
/ warsztaty dla dzieci
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska

13 I / środa, 17.00
Najcenniejsze. Wystawa archeologiczna z okazji jubileuszu 110-lecia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
/ otwarcie wystawy
pl. J. III Sobieskiego 2 / wernisaż online
16 I / sobota, 11.00
Historia plakatem pisana. W 110-lecie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
/ oprowadzanie kuratorskie online
23 I / sobota, 11.00
Od Edisona do Hollywood
opracowanie: Marek Ryś
/ wykład online
28 I / czwartek, 11.00
Komu przeszkadzał „Koziołek Matołek” Kornela Makuszyńskiego?
/ wykład online
prowadzi: Jolanta Zaczkowska
30 I / sobota, 11.00
Od morza do chmur i z powrotem
/ warsztaty dla dzieci
prowadzi: Anna Rak

Muzeum pod lupą

To 7 krótkich filmów, które są video przewodnikami po stałych wystawach. Prezentują nie tylko „srebra rodowe” muzeum, ale także pozwalają zajrzeć za kulisy pracowni konserwatorskiej. Ta forma zwiedzania ekspozycji jest atrakcyjna dla współczesnego odbiorcy. Każdy odcinek to osobna opowieść. W ten sposób poznamy faunę i florę śląskich mokradeł, ucząc się jednocześnie zasad przydatnych przy tropieniu zwierząt, zrozumiemy godowe zwyczaje mieszkańców pól i łąk, nauczymy się patrzeć na portrety i odczytywać z nich istotne informacje, zobaczymy, jak zmieniły się malarskie krajobrazy przez ostatnich 200 lat i jak różnie na świat patrzyły kolejne pokolenia, udamy się w sentymentalną wizytę do śląskiego domu, poznając tradycyjny jego wygląd i zwyczaje – to tylko niektóre z tematów. Najważniejsze zabytki Muzeum zostaną pogrupowane w bloki tematyczne tak, aby mogły przedstawiać w najciekawszy sposób zagadnienia dotyczące danego odcinka serii. Każdy z prezentowanych eksponatów zostanie osadzony w kontekście kulturowym lub przyrodniczym i zaprezentowany za pomocą ciekawej narracji. Wszystkie filmy posiadają transkrypcję na język migowy (PJM).
Odwiedź nas online: www.muzeum.bytom.pl/muzeumpodlupa

Krótka historia kina

Czy jesteście pewni, że wiecie już wszystko o tak lubianym i popularnym temacie, jakim jest film? Nasza propozycja może Was zaskoczyć. „Krótka historia kina” to nowy cykl wykładów muzealnych opracowany przez edukatora Marka Rysia. Na kolejnych spotkaniach internetowych, w bardzo nowatorski sposób, opowiemy o pionierach kinematografii, rodzącym się przemyśle filmowym, artystach odkrywających możliwości ruchomego obrazu, jego gatunkach i kinie autorskim, systemie gwiazd i wielu innych zagadnieniach związanych z szeroko pojętym zjawiskiem, ukrytym pod nazwą „KINO”.
https://bit.ly/krotka-historia-kina

Pogotowie kulturalne

To program, który powstał w myślą o osobach cierpiących z powodu choroby nowotworowej i leczącym się neurologicznie, którzy z przyczyn zdrowotnych, z powodu niskiej odporności i wielogodzinnych sesji w szpitalu, nie mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym na co dzień. Cykl wykładów dla chorych z udziałem pracowników Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu powstał w partnerstwie z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach oraz Śląskim Towarzystwem Muzycznym. W ramach projektu zrealizowano kilkanaście wydarzeń dostępnych online. Filmy można znaleźć na stronie www.muzeum.bytom.pl. Udostępnione zostały także na tabletach przeznaczonych do użytku pacjentów katowickiego UCK. Tematyka „Pogotowia kulturalnego” związana jest z działami Muzeum: przyrodą, sztuką, etnografią, historią, konserwacją sztuki i archeologią. Cykl obejmował także nagrania koncertów muzyki klasycznej, które zostały zrealizowane w muzealnych wnętrzach.
Odwiedź nas online: www.muzeum.bytom.pl/pogotowiekulturalne

fot: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content