play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom: Nowe perspektywy przed kolejką wąskotorową

today28 kwietnia 2021

Background

To atrakcja znana w tej okolicy od lat. Przejazdy koleją wąskotorową pomiędzy Bytomiem, Tarnowskimi Górami i Zalewem Nakło-Chechło nie tracą ma popularności. Teraz przed wąskotorówką stoją nowe perspektywy.

Gmina Bytom została członkiem Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Wąskotorówka tylko na tym zyska! Bo miasto będzie wspierać stowarzyszenie zarówno promocyjne, jak i finansowo:

– Dzięki przystąpieniu Gminy Bytom do Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, będziemy mogli jeszcze bardziej zaangażować się we współfinansowanie wąskotorówki. Warto zaznaczyć, że od 2019 roku Bytom zwiększał systematycznie wydatki inwestycyjne na kolej wąskotorową. W ubiegłym roku zrealizowaliśmy remont 1100 metrów toru kolejowego linii wąskotorowej, którą kursuje nasza wąskotorówka. W tramach tych prac, wykonawca zmodernizował torowisko w okolicach stacji Bytom-Karb Wąskotorowy, Bytom Północny, oraz w rejonie Dąbrowy Miejskiej – mówi Radiu Piekary  Małgorzata Węgiel – Wnuk z bytomskiego magistratu.

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych powstało w 2003 roku, a jego głównym celem jest zachowanie w jak najlepszym stanie istniejących linii, obiektów i taboru Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz ochrona dóbr kultury i tradycji jakie stanowią zabytki kolejnictwa i techniki.

A skoro już o wąskotorówce mowa, to warto wspomnieć, że najstarsza, nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie już w maju zachęca do przejazdów, zwiedzania stacji Bytom Karb oraz spotkań „oko w oko z parowozem”.

 

Fot.: Archiwum Urząd Miejski w Bytomiu –  Hubert Klimek oraz SGKW – Mariusz Senderowski 57157
Źródła: UM Bytom

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content