play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom: Nowe życie w nowym mieszkaniu – potrzebujący bytomianie odebrali klucze

today29 stycznia 2021

Background

Bytomianie, którzy musieli opuścić swoje dotychczasowe mieszkania ze względu na ich zły stan techniczny, osoby z niepełnosprawnościami, osoby, które opuściły pieczę zastępczą, czy mieszkańcy dotknięci przemocą domową teraz wprowadzają się do zmodernizowanego budynku przy Siemianowickiej.

Budynek przy ul. Siemianowickiej 105b po gruntownej modernizacji ma już pierwszych lokatorów. Dzisiaj, 29 stycznia, trzech mieszkańców naszego miasta podpisało umowy i otrzymało klucze do swoich nowych lokali.

Rozpoczynamy zasiedlanie budynku przy ul. Siemianowickiej 105b. Tutaj nowy wygodny dom będą mieli bytomianie, którzy rozpoczynają nowe życie po opuszczeniu pieczy zastępczej, zmagają się z niepełnosprawnościami, czy osoby, które musiały opuścić dotychczasowe lokum ze względu na zły stan techniczny budynku – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Budynek przy ul. Siemianowickiej 105b jest jednym z trzech przejętych przez gminę Bytom od osoby prawnej w latach 2015 – 2016. Jego modernizacja rozpoczęła się w sierpniu 2018 roku i trwała do września 2020 roku. W grudniu ubiegłego roku zakończono realizację inwestycji, która umożliwiła skomunikowanie budynków przy ul. Siemianowickiej 105 a,b,c oraz znajdujących się w tym rejonie przedsiębiorstw z drogą krajową nr 94.

W ramach prowadzonych prac w budynku przy ul. Siemianowickiej 105b wyremontowano między innymi: klatki schodowe, dach, wykonano termomodernizację budynku, zamontowano windy, centralne ogrzewanie, jak również wnętrza lokali wraz z instalacjami w budynku. W sumie wyremontowano 54 lokale. Koszt inwestycji to ponad 8 milionów złotych.

Oprócz kosztów modernizacji samego budynku spore nakłady gminy poniosła w związku z przebudową drogi – 540 tysięcy złotych, budową kanalizacji deszczowej i oświetleniowej – 924 tysięcy złotych oraz realizowanej przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. budowy kanalizacji sanitarnej i pompownię ścieków – około 1 milionów złotych. Tym samym łącznie wydano blisko 10,5 milionów złotych.

Gmina planuje w kolejnych latach modernizację dwóch pozostałych budynków przy ul. Siemianowickiej 105a i 105e, a ich remont oraz odnowa umożliwi pozyskanie dla miasta kolejnych lokali mieszkalnych.

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Bytomiu

Fot. Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content