play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Bytom: Nowy mammograf w Śląskim Ośrodku Onkologii. Aparat skróci czas badań

today1 października 2021

Background

W pracowni mammograficznej Śląskiego Ośrodka Onkologii SANIVITAS w Bytomiu pojawił się nowoczesny mammograf. Sprzęt umożliwi szybsze wykonanie badań przesiewowych, a także zapewni bezpieczeństwo i komfort pacjentek.

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Ten rodzaj nowotworu jest najczęściej występującym wśród kobiet. Zgodnie z oficjalnymi statystykami stanowi on blisko 23% zachorowań i generuje 14% zgonów.

Co ósma kobieta zachoruje w swoim życiu, takie są w tej chwili statystyki. Jeżeli wykryjemy zmianę wcześnie i szybko, to może być ona w 99% wyleczona. Nawet jeżeli zdiagnozowany jest rak, to zmiana poniżej jednego centymetra daje w 95% dobre rokowania – mówiła reporterce Radia Piekary Elżbieta Winczakiewicz, przewodnicząca stowarzyszenia Wspólnota Amazonek „Ostoja” w Bytomiu

Śląski Ośrodek Onkologii SANIVITAS to placówka zajmująca się diagnozowaniem wspomnianego raka piersi. Każdego roku wykonywane jest tu blisko tysiąc badań, prowadzone są porady specjalistyczne oraz dokonywana jest pełna diagnostyka, w tym badania mammograficzne.

Bytomski ośrodek nieustannie rozwija się w trosce o jak największy komfort pacjentek. Placówka poinformowała o nabyciu nowego mammografu. Dzięki urządzeniu najnowszego generacji skrócony zostanie czas badań przesiewowych i diagnostycznych. Aparat został zakupiony dzięki środkom własnym ośrodka, a także dofinansowania w kwocie 600 tys. zł. Pochodzi ono z programu „Narodowa Strategia Onkologiczna” prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia

Jest to aparat cyfrowy, który wykonuje zdjęcia mammograficzne piersi. Na pewno są to zdjęcia najwyższej jakości i też, co jest bardzo ważne w procesie diagnostycznym automatycznie przesyłane do lekarzy radiologów, którzy te zdjęcia opisują, także skróci to okres diagnostyczny – mówi nam Krzysztof Pigłowski, prezes Śląskiego Ośrodka Onkoloii Sanivitas.

fot.: Miasto Bytom

 

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content