play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom: Opieka wytchnieniowa dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

today27 stycznia 2020

Background

Opieka wytchnieniowa dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Jest to wsparcie, o które można się starać w ramach programu finansowanego przez Unię Europejską wraz z Fundacją Imago. Opieka wytchnieniowa, to pomoc asystenta, który zrobi zakupy lub zawiezie do lekarza.

W programie mogą wziąć udział mieszkańcy Bytomia zmagający się z niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną i ich opiekunowie. Całą procedura rozpoczyna się od wstępnej weryfikacji, gdzie należy przedstawić aktualne zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności. Kolejny etap leży po stronie zainteresowanego, ponieważ to on decyduje, czy ich oczekiwania są zbieżne z usługami, jakie oferuje im asystent w ramach programu. Jeśli ktoś zdecyduje się na współpracę z asystentem ustala się liczbę godzin jego pracy, a następnie podpisuje kontrakt.

Twórcy projektu zaznaczają jednak, żeby nie mylić asystenta z wykwalifikowanym opiekunem medycznym. Asystent nie pielęgnuje chorych i nie zajmuje się gruntownymi porządkami w mieszkaniu. Jego zadaniem jest odciążenie rodziny w codziennych obowiązkach lub po prostu towarzyszenie niepełnosprawnemu. W praktyce sprowadza się to do zrobienia zakupów, przypilnowania, czy osoba chora zażyła swoje lekarstwa, zawiezienia do szpitala lub pomocy w załatwieniu sprawy w urzędzie.

Do tej pory w projekcie wzięło udział 38 osób. Pomoc oferuje im dziesięciu, specjalnie w tym celu przeszkolonych, asystentów. Nabór do programu jeszcze trwa. Informacji udziela Fundacja Imago, pod nr tel.: 797 110 933.

Usługa opieki wytchnieniowej staje się coraz popularniejsza. Bardzo często osoba sprawująca opiekę nad osobą zależną (z którą najczęściej wspólnie zamieszkuje), doświadcza długotrwałych obciążeń. Tymczasem pomoc w opiece nad osobą niepełnosprawną albo chorą stwarza opiekunom możliwość samorealizacji i funkcjonowania w rolach zawodowych i społecznych. Mogą oni częściej zając się pracą, swoimi sprawami lub, po prostu, odpocząć.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content