play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Bytom: Prokuratura zbada sprawę zaniedbań w elektrociepłowni Szombierki

today25 marca 2021

Background

Będzie prokuratorskie śledztwo dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Zdaniem władz Bytomia, które postanowiły zwrócić się do prokuratury, nowy właściciel zabytkowego obiektu zaniedbuje go i nie stosuje się do zaleceń Konserwatora Zabytków.

Śledczy zbadają czy nowy właściciel elektrociepłowni Szombierki popełnił przestępstwo. Informację o śledztwie dotyczącego niszczejącego zabytku potwierdza prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz – który sam zgłosił sprawę. Jego zdaniem właściciel nie wykonał zaleceń wojewódzkiego konserwatora zabytków:

– Otrzymałem informację z bytomskiej Prokuratury o wszczęciu śledztwa, dotyczącego możliwości popełnienia przestępstwa, przez zaniechanie, niewykonanie zaleceń pokontrolnych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i tym samym doprowadzenia do niszczenia i uszkodzenia zabytku.

To nie pierwszy krok podejmowany przez władze Bytomia dla ratowania zabytkowych budynków elektrociepłowni:

– Przypomnę tylko, że wcześniej zwracaliśmy się do właścicieli z propozycją przejęcia obiektu, później odkupienia – żadna z tych propozycji nie została przyjęta – mówi Radiu Piekary prezydent Mariusz Wołosz.

Zdaniem władz Bytomia z miesiąca na miesiąc obiekt wygląda coraz gorzej, dlatego zdecydowały się na zawiadomienie prokuratury. Śledczy zbadają, czy w ciągu ostatnich pięciu lat dochodziło do zaniedbań przy zarzadzaniu zabytkiem.

fot. UM Bytom

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content